Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor (edit)

Zdieľať
lišajník
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ sa vám tvorí na stromoch lišajník, je nutná jeho likvidácia. A to čo najskôr, než sa rozšíri. Veľmi ľahko by vám mohol zničiť očakávané výnosy. Lišajník je živý organizmus, ktorý je tvorený dvoma úplne odlišnými zložkami. Je z húb a rias. Ide o pomerne nebezpečného parazita, ktorý sa vie celkom rýchlo rozširovať. Pretože lišajníky odčerpávajú stromom potrebné živiny k úspešnému vývoju a tiež úrode, je nutné sa ich zbaviť, a to najlepšie ihneď. Preto je tiež veľmi dôležitá pravidelná preventívna kontrola. A ako sa môžete lišajníka na stromoch zbaviť?

Hoci krásni, tak nepriatelia

Napriek tomu, že sú lišajníky na pohľad veľmi atraktívne až exotické, sú stromom tichým nepriateľom. Vďaka geniálnej symbióze rias a húb tento organizmus dokonale prerastá kmeňmi i konármi mnohých ovocných stromov. Akonáhle sa však začnú rozmnožovať, nastáva pre stromy doslova katastrofa. Prichádza o potrebné výživné látky, ktoré mu parazit bezohľadne odoberá. A bohužiaľ aj lišajníky prispievajú k výskytu mnohých škodcov.

Kde hrozí riziko najviac

Vo väčšom percente sa lišajníky rady usadzujú na starších stromoch v miestach, kam nedopadajú často slnečné lúče. Rizikom je tu zvýšená vlhkosť, ktorú lišajníky doslova milujú.

Prevencia na prvom mieste

Pokiaľ chcete ovocné stromy viac ochrániť a podmienky vašej záhrady to umožňujú, pestujte ich čo najďalej od ihličnatých stromov. Tie sú jedným z najčastejších hostiteľov lišajníkov. Celkom určite nezanedbávajte v sezóne pravidelný prerez stromov a presvetľujte ich.

strom
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: www.gettyimages.com

Lišajníky odstráňte kefou

Pokiaľ sa lišajník na strome objavuje len v malej miere, môžete sa ho zbaviť oškrabaním pomocou drôtenej kefy. Skôr než s touto činnosťou začnete, rozprestrite si okolo stromu plachtu, aby sa výskyt lišajníka vo vašej záhrade obmedzil na minimum. Zvyšky lišajníka nikdy nedávajte do kompostu, spáľte ich.

Využite zmesi popola a vápna

Pokiaľ chcete na zahubenie lišajníkov použiť ekologicky šetrné riešenie, využite drevený popol a vápno. Zmiešajte 8 dielov vody, 1 diel popola, 1 diel žieravého vápna a každý deň zmes starostlivo premiešavajte. Pred použitím ju nechajte ustáť a čírou tekutinou potrite napadnuté miestach na stromoch.

Vyrobte si dokonalého likvidátora lišajníkov

Budete potrebovať zelenú skalicu alebo heptahydrát síranu železnatého, práškové vápno a bielu farbu na latexovej alebo vodnej báze. Nalejte do nádoby ½ l vody, rozmiešajte v nej 1 polievkovú lyžicu zelenej skalice a prisypte 5 lyžíc vápna.

Všetky ingrediencie riadne premiešajte a zmes prilejte do ½ l farby. Vhodnejšia je tá na latexovej báze. Následne vzniknutý roztok rozdeľte na dve polovice a zrieďte ich troškou vody tak, aby mali vhodnú konzistenciu na náter. Prostriedok opakovane aplikujte iba na zasiahnuté miesta lišajníky, kým nezahynú.

lišajník
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: www.gettyimages.com

Na jednom strome môže byť aj niekoľko lišajníkov

Ako už bolo spomenuté, najčastejšie sa vyskytujú na stromoch, ktoré buď umierajú, alebo sú staré. Nejedná sa ale o nutnú podmienku, možno ich nájsť aj na celom rade zdravých stromov. Staré stromy preferujú preto, že je ich kôra zásaditejšia a to mnohým druhom vyhovuje. Napríklad na jaseni môže rásť okolo 500 druhov lišajníkov. Väčšinou na strome nenájdete len jeden druh, ale viac druhov naraz.

Mnoho ľudí ich ničí úplne bezdôvodne, pretože si mylne myslia, že môžu byť pre stromy alebo rôzne stavby nebezpečné. Môžu narušiť jedine estetiku, ale to by nemal byť dôvod na ich odstránenie. Ide o organizmus, ktorý treba rešpektovať, a ak ste o nich doteraz zmýšľali negatívne, zaiste si ich teraz budete v záhrade vážiť. Každý rok sú popisované nové druhy lišajníkov a záhradkárom sa odporúča, aby urobili maximum pre ich ochranu.

Aký význam majú pre človeka?

Lišajníky nie sú niečím, čo sa dá len tak prehliadať, pre človeka aj pre zvieratá majú obrovské využitie. Zvieratám poskytujú útočisko, potravu a pre množstvo vtákov ide o dôležitý hniezdny materiál. Odjakživa sú dôležitou súčasťou tradičnej medicíny a naši predkovia používali ich antibiotické vlastnosti na liečbu celého radu chorôb. Zatiaľ čo niektoré druhy môžu obsahovať jedovaté toxíny, mnoho z nich je jedlých a slúži aj na prípravu jedál. Napríklad z puklérky islandskej sa tradične pripravoval chlieb, kaša alebo polievky. Niektoré druhy sú jedlé samy o sebe, iné treba nejakým spôsobom upraviť, aby sa z nich uvoľnili toxíny. Ďalej sa využívajú v celej škále priemyselných odvetví, vyrába sa z nich mnoho druhov farbiva, parfumy, repelenty, konzervanty, a dokonca sa z nich robia aj textilné vlákna.

Čo hovorí o lišajníku AI (ChatGPT)

Lišajník (lichen) je symbiotický organizmus, ktorý vzniká spolužitím rias alebo siníc (cyanobaktérií) a húb. Táto symbióza je mimoriadne efektívna, pretože riasy alebo sinice poskytujú lišajníkom fotosyntetické produkty (cukry), zatiaľ čo huby poskytujú ochranu a vlhkosť, čím zabezpečujú stabilné prostredie na rast. Lišajníky sú schopné prežiť v extrémnych podmienkach, ako sú púšte, arktické oblasti, a vysoké hory, kde iné formy života len ťažko existujú.

Existuje mnoho rôznych druhov lišajníkov, ktoré sa líšia farbou, tvarom a veľkosťou. Môžu rásť na rôznych povrchoch, vrátane kameňov, pôdy, stromov a budov. Lišajníky hrajú dôležitú ekologickú úlohu, pretože sú schopné zadržiavať vlhkosť, fixovať dusík, a rozkladať horniny na pôdu. Okrem toho sú dôležitým indikátorom čistoty ovzdušia, pretože sú citlivé na znečistenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané