Nedostatok a nadbytok draslíka. Ako ovplyvňuje naše telo?

Zdieľať
draslík v potravinách
Nedostatok a nadbytok draslíka. Ako ovplyvňuje naše telo? Foto: www.freepik.com

Draslík je nevyhnutným minerálom, ktorý významne ovplyvňuje funkciu nervov, svalov a srdca. Správna hladina draslíka v krvi je pre naše zdravie kľúčová, pretože zabezpečuje optimálne fungovanie týchto systémov. Čo sa však stane, keď je hladina draslíka príliš nízka alebo naopak príliš vysoká? V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť draslíka, príznaky jeho nedostatku a nadbytku, ako aj na spôsoby, ako udržať jeho optimálnu hladinu.

Prečo je draslík dôležitý?

Draslík je kľúčový pre správne fungovanie nervového a svalového systému. Výrazne ovplyvňuje aj činnosť srdca, čo priamo vplýva na tep a krvný tlak. Správna hladina draslíka v krvi je preto veľmi dôležitá. Akékoľvek odchýlky môžu viesť k zdravotným problémom.

slabosť a únava
Nedostatok a nadbytok draslíka. Ako ovplyvňuje naše telo? Foto: www.freepik.com

Čo sa deje pri nedostatku draslíka

Nedostatok draslíka môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. Medzi príznaky patria slabosť, únava, svalové kŕče, nevoľnosti a zvracanie. Môže sa objaviť aj zápcha, vysoký krvný tlak či poruchy srdcového rytmu. Normálna hladina draslíka v krvi je 3,6 – 5,2 milimolu na liter. Pri poklese pod 3,6 milimolu hovoríme o hypokalémii, ktorá pri hladine 2,5 milimolu alebo nižšej môže byť život ohrozujúca.

Nedostatok draslíka najčastejšie vzniká pri nedostatočnom príjme tekutín, nadmernom potení alebo pri hnačkách. Môže ho spôsobiť aj diéta s vysokým obsahom bielkovín alebo časté užívanie preháňadiel.

Ako doplniť draslík do tela?

Pri poklese draslíka v krvi môžeme tento minerál doplniť konzumáciou potravín bohatých na draslík. Medzi takéto potraviny patria banány, sušené marhule a slivky, pomaranče, kokosová voda, zemiaky, kivi, avokádo, karfiol, brokolica, špenát, rajčiny, hrášok, obilné klíčky, vajcia, orechy, mliečne výrobky, kuracie mäso a ryby.

potraviny s obsahom draslíka
Nedostatok a nadbytok draslíka. Ako ovplyvňuje naše telo? Foto: www.freepik.com

Nadbytok draslíka môže škodiť

Nielen nedostatok, ale aj nadbytok draslíka môže byť pre zdravie škodlivý. Hyperkalémia nastáva pri hladine draslíka v krvi vyššej než 5,4 milimolu na liter, pričom hladina nad 6,5 milimolu je už život ohrozujúca. Nadbytok draslíka často spôsobujú ochorenia obličiek a nadobličiek, ale aj pečene, cukrovka alebo srdcové zlyhanie. Môže byť spôsobený aj nadmerným užívaním niektorých liekov ako acylpyrín, ibalgin alebo ibuprofén.

Príznaky nadbytku draslíka zahŕňajú brnenie v končatinách, nevoľnosť, slabosť, podráždenie žalúdka, nepravidelný srdcový tep a ďalšie srdcové problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané