Nedarí sa vašim orchideám? Potom skúste niektorý z týchto tipov!

Zdieľať
Nedarí sa vašim orchideám
Nedarí sa vašim orchideám? Potom skúste niektorý z týchto tipov! Foto: www.freepik.com

Orchidey miluje veľa ľudí, majú je vo svojej domácnosti, pravidelne sa o ne starajú. Môžu byť vysoké, trpasličie, v rôznych farbách a odrodách. Tieto kvety sú náročné a citlivé. Tiež často premýšľate nad tým, prečo vám dlho nevydrží? Prečo sa im nedarí tak, ako to vídate u iných a na fotografiách? Prinášame pár trikov a tipov, ktoré môžu pomôcť aj vašim orchideám.

Vyhliadnite si priehľadný kvetináč

Prídete domov a rastlinu ihneď presádzate? V obchodoch sú orchidey väčšinou v priehľadných kvetináčoch. Pýtate sa prečo? Korene potrebujú svetlo, aby rastlina rástla správne. Vyvíja sa nad pôdou, takže sa neodporúča po nákupe presádzať kvety. Môžete orchidea nechať v tom rovnakom kvetináči aj po dobu dvoch rokov. Orchidea môžete následne presadiť, ale pozor, vždy do priehľadného kvetináča.

Polievanie orchideí

Zalievať kvetiny je dobré čo 5 až 7 dní počas jari a leta. V zime to stačí raz za desať dní. A ako zalievať? Ideálne je ponoriť kvetináč asi na päť minút do vody a potom ho nechať odkvapkať. Ak tak neurobíte, korene môžu začať hniť. Lepšie je používať zmäkčenú vodu, tá z vodovodu nie je úplne dobrá. Zalievajte rastlinu cez listy, nikdy nie u koreňov.

Nedarí sa vašim orchideám
Nedarí sa vašim orchideám Foto: www.freepik.com

Svetlo života

Orchidea miluje svetlo, takže je dobré dať jej do slnečného izby, na balkón a podobne. Nikdy jej však neumiestňujte na priame slnko.

Hnojiť orchidey?

Orchidey v zime nekvitnú je to pre nich čas spánku a odpočinku. Ak aj tak chcete, aby vám orchidea kvitla, odporúča sa využívať hnojivo. Hnojenie sa vykonáva v septembri alebo v októbri a kúpite ho v kvetinárstve. Ideálne je také, ktoré sa špecializuje priamo na orchidey.

Kedy presádzať?

Nikdy ich nepresádzajte, keď kvitnú a celkovo sa presádzanie neodporúča robiť viackrát ako raz za dva roky. Nikdy nedávajte do nového kvetinárov univerzálny pôdu, vždy vyberajte pôdu pre orchidey.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané