Najlepšie jarné hnojivá pre pivonky a pre ich bohaté kvitnutie

Zdieľať
pivonky na záhrade
Najlepšie jarné hnojivá pre pivonky a pre ich bohaté kvitnutie Foto: www.freepik.com

Pivonky sú nádherné a nenáročné kvety, ktoré si však vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Pretože môžu rásť na rovnakom mieste mnoho rokov, je dôležité pravidelne spracovávať a hnojiť pôdu pod nimi. Správne hnojenie na jar zabezpečí bohaté, jasné a dlhé kvitnutie.

Kedy začať hnojiť pivonky na jar?

Hneď ako sa roztopí sneh a pôda je stále vlhká, odporúča sa obohatiť záhon užitočnými minerálmi. Môžete použiť amoniakálnu liadku, močovinu, síran amónny alebo nitroammofosku, pretože pivonky na jar potrebujú dusík pre aktívny rast a vývoj. Stačí posypať jednu polievkovú lyžicu granúl na jeden štvorcový meter a vlhká zem ich rýchlo rozpustí a absorbuje. Na tomto mieste môžete bezpečne použiť močovinu, pretože rané výhonky ešte nevyrástli a jemné listy nebudú poškodené.

Ako a čím hnojiť vyklíčené pivonky na jar?

Akonáhle sa spod zeme objavia mladé bordové výhonky, záhon je potrebné opatrne očistiť od zvyškov suchých minuloročných stoniek. Potom môžete začať s odstraňovaním burín, kyprením pôdy a jej dôkladným hnojením. Pivonky na jar môžete hnojiť špeciálnymi komplexnými prípravkami podľa inštrukcií, ale aj prírodnými organickými hnojivami.

Pred aplikáciou akéhokoľvek hnojiva sa odporúča pôdu okolo kríkov predtým nakypriť. Pracovať treba opatrne, pretože pivonky na jar majú na svojich koreňoch krehké korienky, ktoré sa veľmi ľahko poškodia. Odstúpením na pár centimetrov od výhonkov vytvorte okolo kríka priehlbinu, do ktorej nalejete vodu bohatú na minerály a užitočné prvky alebo kompost (hnoj).

pivonka
Najlepšie jarné hnojivá pre pivonky a pre ich bohaté kvitnutie Foto: www.freepik.com

Minerálne hnojivá

Ak ste sa rozhodli hnojiť pivonky na jar minerálnymi hnojivami, pre efektívne vstrebávanie prvkov je potrebné granule rozpustiť v 10 litroch vody. Na jeden krík potrebujete jednu polievkovú lyžicu amoniakálnej liadky alebo nitroammofosky a jednu čajovú lyžičku fosforečnanu draselného. Prípravky je lepšie nasypať do malej sklenenej nádoby s vodou, uzavrieť ju pevne vekom a pretrepať až do úplného rozpustenia prášku. Potom tekutinu prelejte do vedra s odstátou vodou. Tento roztok pomaly nalejte do priehlbiny okolo koreňového systému. Keď voda vsiakne, priehlbinu vyplňte zeminou.

Na jar môžete pivonky hnojiť aj nálevom kravského hnoja. Na jeho prípravu zalejte jeden kilogram organického hnojiva piatimi litrami čistej vody a nechajte niekoľko dní odstáť. Následne scedenú tekutinu nalejte do vedra a naplňte ho dažďovou vodou. Do roztoku môžete pridať aj jeden liter dreveného popola. Hotovým roztokom zalejte priehlbinu, pričom použite dva litre na jeden koreň.

Pre bohaté kvitnutie pivoniek ich môžete hnojiť kvasnicovým roztokom. Príprava je veľmi jednoduchá. Rozpustite tri polievkové lyžice cukru a 50 g lisovaných kvasníc v jednom litri teplej vody. Nechajte tekutinu kvasiť na teplom mieste dve hodiny. Potom ju zmiešajte s 10 litrami odstátej vody a polejte kríky.

Priehlbinu okolo koreňového systému môžete mulčovať humusom alebo kompostom. Organický materiál rovnomerne rozložte okolo kríka, čím bude pôda vyživovaná a udrží sa vlhkosť.

starostlivosť o pivonky
Najlepšie jarné hnojivá pre pivonky a pre ich bohaté kvitnutie Foto: www.freepik.com

Správna starostlivosť

Na jar je odporúčané pivonky hnojiť a nepresádzať. Kvety je lepšie presádzať a rozmnožovať na jeseň. Odporúča sa to robiť v septembri alebo októbri. Vtedy sa koreňový systém do mrazov zotaví a pustí tenké korienky, ktoré slúžia na absorpciu vlhkosti a živín. Počas zimy rastlina odpočíva a bude pripravená na plnohodnotnú vegetáciu. Ak presadíte pivonky na jar, budú mať ťažkosti sa prispôsobiť a tento rok nebudú kvitnúť.

Pivonky by sa nemali sadiť do tieňa alebo na vlhké miesto. Pri sadení nesmiete príliš hlboko zakopávať koreň. Vrstva pôdy nad rastovými pukmi by nemala presiahnuť 5 cm. Inak pivonky na jar vytvoria iba listy. Nikdy neuvidíte, ako kvitnú, ak ich zasadíte príliš hlboko. Jamku, do ktorej sa sadí kvet, je potrebné hnojiť. Naplňte ju humusom zmiešaným s pôdou a popolom, posypte superfosfátom a draslíkom. Koreň umiestnite do jamky, pokryte zeminou a pevne utlačte. Následne ho hojne polejte vodou. Takéto hnojenie by malo vydržať dva roky.

Aby tretí rok záhon potešil bujným kvitnutím s jemnou opojnou vôňou, pivonky je nevyhnutné hnojiť. Rastliny tak naberú silu pre aktívny rast a získajú dodatočný stimul na tvorbu púčikov.

A čím vy hnojíte pivonky na jar?

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané