Najčastejšie choroby mačiek a ako ich zvládnuť?

Zdieľať
chorá mačka
Najčastejšie choroby mačiek a ako ich zvládnuť? Foto: www.freepik.com

Či už ste skúsený majiteľ mačiek alebo si plánujete zaobstarať svojho prvého domáceho miláčika, je nevyhnutné poznať najčastejšie choroby, ktoré môžu mačky trápiť. Včasná identifikácia symptómov môže výrazne pomôcť pri liečbe a zabezpečení kvalitného života vášho mačacieho kamaráta. Naučte sa rozpoznať príznaky, ktoré môžu naznačovať zdravotné problémy a neváhajte kontaktovať svojho veterinára. Tu je prehľad najčastejších ochorení u mačiek a tipy, ako ich zvládnuť.

Najčastejšie ochorenia u mačiek a ako ich zvládnuť

Mačky sú odborníci na maskovanie chorôb. V prírode by sa prejavom choroby stali ľahkou korisťou, a tento inštinkt maskovania slabosti si zachovali aj ako domáce mačky. Preto môže byť náročné odhaliť chorobu u mačky hneď v počiatočnom štádiu. Venujte pozornosť aj jemným zmenám správania a nikdy neignorujte zjavné príznaky ochorenia. Ak máte podozrenie na problém, obráťte sa na veterinára.

1. Vnútorné parazitózy mačiek

Najmä mačky, ktoré majú prístup von, sa vnútornej parazitóze nevyhnú. Najčastejšie ide o škrkavky. Je preto nevyhnutné pravidelné odčervovanie. Ak vaša mačka neprospieva, chudne, má zhoršenú kvalitu srsti a trápi ju hnačka alebo iné tráviace problémy, pravdepodobne sa stretáva s vnútornými parazitmi.

Odstránenie vnútorných parazitov sa dá dosiahnuť vhodným odčervovadlom, ktoré vám poskytne veterinár alebo sa dá zakúpiť v lekárni. Odčervovadlá sú dostupné vo forme tabliet, pasty alebo tzv. spot-on (kvapky na kožu za krk).

2. Vonkajšie parazitózy mačiek

Blchy, kliešte, svrab, a ďalšie vonkajšie paraziti môžu vašej mačke výrazne znepríjemniť život. Niektorých parazitov je možné spozorovať voľným okom, iných nie. Sledujte preto príznaky, ako je nadmerné olizovanie, svrbenie, okusovanie, nepokoj a zhoršená kvalita srsti. Ak objavíte v mačacej srsti blchy, môžete ich účinne odstrániť pomocou antiparazitík. Ak však ide o vši alebo svrab, požiadajte o pomoc veterinára.

mačka u veterinára
Najčastejšie choroby mačiek a ako ich zvládnuť? Foto: www.freepik.com

3. Mačacia nádcha

Zhoršené dýchanie, výtok z nosa pokrytý chrastami, zápal spojiviek a opuchnuté viečka – to sú typické príznaky mačacej nádchy. Ide o infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy aj baktérie.

Pri miernejších príznakoch môžete mačke pomôcť doma, ale vážnejšie prípady vyžadujú terapiu pod dohľadom veterinára. Liečba zahŕňa tri hlavné kroky – ošetrenie dýchacích ciest, zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín a potravy, a potlačenie sekundárnych bakteriálnych infekcií.

4. Zvracanie a hnačka

Zvracanie u mačiek je pomerne častý problém, s ktorým sa stretol skoro každý majiteľ. Mačky môžu zvracať z rôznych dôvodov: zjedenie nevhodnej potravy, cudzie teleso, nevoľnosť pri cestovaní autom, zvracanie na prázdny žalúdok alebo trichobezoáry.

Trichobezoáry sú cudzie telieska spôsobené prehltnutím chlpov. Mačky sú prirodzene veľmi čistotné a pri častom olizovaní srsti sa chlpy zachytia na drsnom jazyku a prehltnú. Niektoré prejdú tráviacim traktom, iné nie. Väčšina sa nedostane cez trávenie a zostane v žalúdku, kde sa formuje do útvarov nazývaných trichobezoáry.

5. Zlyhanie obličiek a ochorenia močových ciest

Najčastejším urologickým problémom u mačiek je ochorenie dolných močových ciest. Prejavuje sa častým močením v krátkych intervaloch, nárekom pri močení a hľadaním netypických miest na vykonanie potreby. Príčiny môžu zahŕňať anatomické abnormality, infekcie, zranenia či nádory. Najčastejšou príčinou však býva zápal močového mechúra neznámeho pôvodu.

Liečbu vám odporučí veterinár, ale doplnkové opatrenie zahŕňa špeciálnu diétu s nízkym obsahom horčíka, vápnika a fosforu, ktorá znižuje tvorbu kryštálov v moči.

Zlyhanie obličiek je u starších mačiek častá diagnóza. Dochádza k nemu, keď obličky prestanú plniť svoju funkciu v dôsledku straty funkčnej tkaniva. Medzi príznaky patrí nadmerné pitie a močenie, zvracanie, hnačka, nechutenstvo, chudnutie, zhoršená kvalita srsti a zvýšené slinenie. Základom liečby je špeciálna diéta so zníženým obsahom bielkovín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané