Megapokuta pre Rozborilovu šou. Zacvaká desaťtisíce... A toto je dôvod

Zdieľať
Vilo Rozboril
Megapokuta pre Rozborilovu šou. Zacvaká desaťtisíce… A toto je dôvod Foto: TV JOJ

Obľúbená relácia televízie JOJ V siedmom nebi má poriadny prúser. Za jej vysielanie jej totiž Rada pre vysielanie a retransmisiu naparila poriadne mastnú pokutu. Vilo Rozboril spoločne s tvorcami sa v budúcnosti bude musieť zamyslieť nad tým, čo vypustia na televízne obrazovky. Dôvod je totiž poriadne vážny a pokuta patrí medzi tie vyššie, aké kedy rada niekomu naparila. Čo sa im nepáčilo?

Dôvodom je zásah do ľudskej dôstojnosti, ktorá mala byť porušená minulý rok v máji, presne 20ho, kedy sa V siedmom nebi odvysielala kontroverznú epizódu. V danej časti Rozborilovej srdcovej relácie bol príbeh o sestrách Hrotákových. A práve obsahom a spôsobom spracovania a prezentovaním detailných a intímnych informácií o ich súkromí, rovnako tak tramuatických zážitkoch a problematickej psychike sestier zasiahla podľa rady televízia do ľudskej dôstojnosti. To však nie je jediná pokuta, ktorú si Jojka spoločne s Rozborilo vyslúžili, už pred 4 rokmi im naparili kompetentní 15 tisíc eur práve za príbeh sestier. Televízias a zrejme nepoučila a tak budú cvakať opäť. Predošlú sankciu im navyše potvrdil aj súd, keďže televízia s ňou nesúhlasila.

„Sme toho názoru, že v programe prezentované informácie o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, viacnásobnom striedaní profesionálnych rodín dievčat, o ich psychickom stave, traumatických zážitkoch a detailoch o ich životnej minulosti, či už u profesionálnej matky alebo matky a otčima, vzhľadom na ich citlivú povahu predstavujú súčasť intímnej sféry dievčat a sú predmetom ich súkromia a rodinného života. V dôsledku uvedenia celého mena a priezviska, veku, doplnených vizuálnou zložkou podoby dievčat a ich hlasu v spojitosti s opakovaným uvedením skutočnosti, že ide o sestry utýranej Lucky je možné konštatovať, že boli na základe všetkých indícií jednoznačne konkretizované a identifikovateľné nielen pre ich užšie okolie, ale i širšiu verejnosť,“ napísali v stanovisku členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Za najbližšie obdobie budú musieť na Kolibe siahnuť poriadne hlboko do vrecák. Aj za príliš veľa reklamy dostali pokutu 7 tisíc eur a porušenie ochrany maloletých v programe Rodnné záležitosti zacvakajú 6 tisíc. Dokopy tak ide o vyše 40 tisíc eur a to rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. Čo na takéto rozhodnutie hovoria v Jojke? Budú sa proti tomu brániť, alebo desaťtisíce eur zaplatia? „Rada nie je odborne spôsobilou osobou na to, aby posudzovala v rámci svojej správnej úvahy a rozhodovacej činnosti psychický stav detí a aké následky majú psychické zážitky na osvojenie si určitých prejaov. V nadväznosti na uvedené má Vysielateľ za to, že nie je dôvod na začatie správneho konania, nakoľko v takomto prípade Rada nie je schopná dôsledne zistiť skutkový stav,“ reagovala televízia pre Najky vo svojom stanovisku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané