Medvedík obyčajný v záhrade. Ako ho odradiť a ochrániť úrodu?

Zdieľať
medvedík obyčajný
Medvedík obyčajný v záhrade. Ako ho odradiť a ochrániť úrodu? Foto: depositphotos.com

Medvedík obyčajný, tento zákerný škodca, môže byť nočnou morou pre každého záhradkára. V tomto článku sa dozviete, ako ju účinne odradiť a ochrániť svoju úrodu pomocou osvedčených metód a prírodných riešení.

S pribúdajúcim vekom sa náš pohľad na život mení a mnoho vecí vnímame úplne inak. Napríklad naša stará chalupa pri jazere s úhľadnou záhradkou a malým zeleninovým záhonom sa mi v detstve zdala ako rajské miesto plné čerstvého ovocia, zeleniny a bobúľ. Dnes ju však spájam skôr s neustálym bojom o vlastnú úrodu s prefíkanými škodcami. Títo malí votrelci nachádzajú v záhrade všetko najchutnejšie a snažia sa to zjesť. Medzi najzákernejších škodcov patrí medvedík obyčajný. S ním som sa zoznámil bližšie.

Dnes vám podrobne predstavíme toto hmyzie stvorenie a spôsoby, ako s ním bojovať.

Medvedík obyčajný

Medvedík obyčajný, známy aj pod názvami kapustňák, vlk, krtko-cvrček alebo zemný rak, je zákerný hmyz, ktorý žerie všetko, čo mu príde do cesty. Živí sa semenami, hľuzami, cibuľkami, koreňmi, výhonkami a stonkami, ale aj malými bezstavovcami. Je obzvlášť plodný a rýchlo sa rozmnožuje. Ak neurobíte opatrenia na boj proti nemu, môžete prísť o celú úrodu.

medvedík obyčajný na záhrade
Medvedík obyčajný v záhrade. Ako ho odradiť a ochrániť úrodu? Foto: depositphotos.com

Čoho sa medvedík bojí a ako s ním bojovať?

Medvedík obyčajný sa obáva nízkych teplôt. Po zbere úrody môžete pripraviť pasce: vykopte jamy, naplňte ich hnojom a zakryte zeminou, pričom miesto označte vetvou. V zime hnoj rozohrabte po záhone, čím škodcovia zamrznú. Na jar a v lete je účinné zalievať ich nory nerafinovaným slnečnicovým olejom alebo roztokom z vody a nafty, kuracieho hnoja, mydla alebo iného čistiaceho prostriedku. Môžete tiež použiť nálev z lastovičníka: pol vedra nasekaných rastlín zalejte vodou, nechajte stáť 3 dni a preceďte.

Pasce a návnady

Na likvidáciu medvedíka sa používajú špeciálne pasce a tunelové návnady, ktoré môžete kúpiť alebo vyrobiť doma. Najjednoduchšia pasca je fľaša naplnená pivom, zakopaná pod uhlom. Otvor by mal zostať mierne vlhký a zakrytý kusom plechu alebo linolea.

Chemické prostriedky a prírodné metódy

Medvedíka môžete tiež nalákať na otrávené zrná. V starom hrnci uvarte hrášok, pšenicu, kukuricu alebo jačmeň, nechajte vychladnúť, pridajte jedovatý prípravok a nechajte odstáť 24 hodín. Otrávené zrná rozložte po záhone a zakryte, aby sa k nim nedostali vtáky.

Medvedík neznesie vôňu nechtíka, aksamietnice a horčice. Ak tieto rastliny nevypudili škodcov, môžete použiť pasce s pivom a otrávenou kukuricou.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané