Máte v záhrade slizniaky? Zbavte sa ich raz a navždy s týmito trikmi

Zdieľať
slizniaky na záhrade
Máte v záhrade slizniaky? Zbavte sa ich raz a navždy s týmito trikmi Foto: depositphotos.com

S príchodom jari sa mnohí záhradkári a pestovatelia stretávajú s výzvou, ktorá môže vážne ohroziť ich úrodu – slizniaky. Títo pomalý, ale početní škodcovia môžu v priebehu niekoľkých dní zničiť sadenice a úplne zdecimovať nové výhonky. V tomto článku vám predstavíme efektívne spôsoby, ako sa s týmito nežiadúcimi návštevníkmi vysporiadať a ochrániť svoju záhradu pred ich nájazdmi.

Boj so škodcami v záhrade: Ako sa vyhnúť pohrome so slizniakmi?

Každý záhradkár vie, že škodcovia v záhrade sú neúprosní nepriatelia. Počasie sa dá predpovedať, chudobnú pôdu možno hnojiť a chorobám predchádzať rôznymi prostriedkami. Ale hladní škodcovia prichádzajú nečakane a v nepredvídateľných množstvách. Medzi týmito nezvanými hosťami patria aj slizniaky, ktoré sú obzvlášť aktívne na jar.

Prečo sú slizniaky problémom?

Slizniaky sú známe svojou schopnosťou rýchlo zničiť sadenice a nové výhonky. Na jar, keď sa teploty zvyšujú a pôda sa ohrieva, slizniaky sa aktivizujú a začínajú sa objavovať vo veľkých množstvách. Aby ste zabránili ich škodám, je dôležité začať s nimi bojovať už teraz.

pivo na slizniaky
Máte v záhrade slizniaky? Zbavte sa ich raz a navždy s týmito trikmi Foto: depositphotos.com

Fyzické bariéry

Jedným z najjednoduchších a najekologickejších spôsobov, ako chrániť svoju záhradu pred slizniakmi, je vytváranie fyzických bariér okolo záhonov. Materiály ako drvené vaječné škrupiny, malé ostré kamienky alebo piesok môžu slizniakom sťažiť pohyb. Pravidelné obnovovanie týchto bariér, najmä po daždi, je kľúčové pre ich efektívnosť.

Pasce na slizniaky

Veľké a stredné kamene, mokré dosky alebo nádoby s vlhkou pôdou sú ideálne na nalákanie slizniakov. Tieto objekty poskytujú slizniakom úkryt počas dňa, takže ich môžete ľahko pozbierať a zničiť. Pivné pasce sú obzvlášť účinné – slizniaky sú lákané vôňou piva a utopia sa v ňom. Avšak, treba byť opatrný, pretože tieto pasce môžu prilákať aj užitočný hmyz.

záhony
Máte v záhrade slizniaky? Zbavte sa ich raz a navždy s týmito trikmi Foto: www.freepik.com

Chemické prostriedky

Použitie chemikálií by malo byť poslednou možnosťou. Existujú špeciálne prípravky proti slizniakom, ako metalydehyd, ale ich použitie vyžaduje opatrnosť, najmä ak pestujete zeleninu a ovocie. Ekologickejšou alternatívou sú prípravky obsahujúce železofosfát, ktoré sú bezpečnejšie pre životné prostredie.

Rastlinná ochrana

Niektoré rastliny môžu slizniaky odpudiť svojou vôňou. Cesnak, horčica, nechtík, šalvia, levanduľa, tymian, bazalka a petržlen sú príklady rastlín, ktoré môžu pomôcť udržať slizniaky na uzde. Dôležité je však zistiť, ktoré rastliny nemajú radi susedstvo týchto odpudivých rastlín.

postrek
Máte v záhrade slizniaky? Zbavte sa ich raz a navždy s týmito trikmi Foto: www.freepik.com

Udržiavanie čistoty

Čistota a poriadok sú základom úspešného boja proti slizniakom. Záhradkári by mali pravidelne odstraňovať opadané listy, vetvy a iný odpad, ktorý poskytuje slizniakom úkryt. Pravidelné kyprenie pôdy pomocou záhradného náradia nielen zlepšuje prístup kyslíka ku koreňom, ale aj ničí vajíčka slizniakov.

Výber metód boja proti slizniakom závisí od vašich preferencií a podmienok v záhrade. Kombinácia viacerých prístupov môže priniesť najlepšie výsledky. Pamätajte, že úspech spočíva v pravidelnej údržbe a pozornosti voči detailom. Takto budete môcť naplno vychutnať plody svojej práce bez obáv zo škodcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané