Máte problém s kvapkajúcim kohútikom? Zvládnete to aj bez volania opravára

Zdieľať
vodovodný kohútik
Máte problém s kvapkajúcim kohútikom? Zvládnete to aj bez volania opravára Foto: www.freepik.com

Máte doma problém s kvapkajúcim kohútikom? Tento nepríjemný a zároveň plytvavý problém môžete vyriešiť sami bez nutnosti zavolať drahého opravára. V našom článku vám ponúkame praktický návod, ako opraviť kvapkajúci kohútik rýchlo a jednoducho.

Ako si jednoducho opraviť kvapkajúci kohútik bez zbytočných nákladov na opravára

Kvapkajúci kohútik je nielen nepríjemným zvukovým pozadím, ale aj zbytočným plytvaním vody a financií. Napriek tomu nejde o taký veľký problém, ktorý by ste nezvládli opraviť sami. Stačí trošku zručnosti a tento nežiaduci problém môže byť vyriešený behom chvíle.

Vodovodná batéria

Každá vodovodná batéria má svoju životnosť a skôr či neskôr začne prejavovať známky opotrebovania. Pravidelná manipulácia a kvalita vody, konkrétne jej tvrdosť, môžu spôsobiť poškodenie tesnenia. Dôsledkom je nielen kvapkajúca voda, ale aj usadzovanie vodného kameňa. Preto je dôležité zakročiť čo najskôr. Ako presne postupovať?

Uzavrite prívod vody

Prvým krokom je uzavretie hlavného prívodu vody v domácnosti. Tým zabránite nechcenému odtoku vody počas opravy. Okrem toho je potrebné z kohútika vypustiť všetku vodu, ktorá v ňom zostala po poslednom použití, alebo je ešte v potrubí. Do drezu si položte uterák, ktorý zachytí prípadné diely, ktoré by vám mohli vypadnúť z ruky.

oprava vodovodnej batérie
Máte problém s kvapkajúcim kohútikom? Zvládnete to aj bez volania opravára Foto: www.freepik.com

Výmena tesniacich krúžkov

Častou príčinou kvapkajúcej vody z kohútika je poškodené tesnenie. Zakúpte si správnu veľkosť tesniacich krúžkov, ktoré vymeníte. Najprv odstráňte kryt kohútika, ktorý býva upevnený skrutkou. Pomocou hasáku, kľúča alebo sikov uvoľnite vodovodnú skrutku proti smeru hodinových ručičiek.

Následne vyberte vložku z batérie a vymeňte staré tesnenie za nové. V niektorých prípadoch je možné tesnenie len otočiť, no nové tesnenie je dlhodobejšia istota. Nakoniec vráťte všetky súčiastky na svoje miesto a riadne dotiahnite.

Výmena ventilového sedla

Ďalšou príčinou kvapkajúcej vody z kohútika môže byť opotrebované ventilové sedlo. Aj v tomto prípade si zaobstarajte adekvátny rozmer. Sedlo jednoducho vymeníte pomocou kľúča. Ak nové sedlo dokonale nesedí, môžete ho upraviť pomocou frézy. Po výmene sedla je potrebné nainštalovať novú ventilovú vložku. Potom už len pevne prišraubujte kohútik a kryt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané