Máte doma staré noviny? Využite ich!

Zdieľať
staré noviny
Máte doma staré noviny? Využite ich! Foto: www.freepik.com

Využite noviny ešte na veľa praktických i kreativných vecí.

Čo sa týka obsahu, sú staré noviny určite už k ničomu. Ale bola by škoda, keby ste noviny nevyužili ešte ako dobrého domáceho pomocníka.

Pomôže vám totiž nielen s vlhkosťou aj zápachom. Môžete s ním dokonca aj pekne tvoriť.

Pozrite sa na niekoľko jednoduchých a osvedčených tipov.

Na pachy

Novinový papier skvele absorbuje pachy. Takže ho neváhajte použiť tam, kde treba. Stačí noviny pokrčiť a vystlať s nimi zapáchajúce topánky, zamorený šuplík, tašku, kufor, termosku či plastovú nádobu na potraviny. Zapáchajúci predmet s novinami dobre uzavrite a nechajte pôsobiť aspoň do druhého dňa. Noviny pomôžu nasiaknuť napríklad aj pach z odpadkového koša. Stačí, keď ich položíte na dno.

Na vlhkosť

Tento trik je všeobecne známy, ale občas sa na neho zabúda. A iste sa vám bude hodiť v tomto zimnom období, kedy ľahko prídete domov s mokrými topánkami od topiaceho snehu, alebo dokonca dažďa. Takže opäť noviny pokrčte a vypchajte nimi mokré topánky. Noviny nasiaknu vlhkosť zvnútra a rýchlejšie sa vysušia. Topánky nechajte ale vyschnúť pri izbovej teplote, nie u priameho zdroja tepla. Topánky, hlavne tie kožené, by sa vám totiž mohli nadobro skrútiť a zničiť. Noviny nezabudnite po niekoľkých hodinách vybrať a vymeniť za nové, suché.

Hlavne teraz v zime trápia väčšinu domácností rosenie okien. Možno sa už aj vám stalo, že ste na stenách, podlahe alebo okenných parapetoch našli malé kaluže vody. Pokiaľ na parapety položíte novinový papier, ten do seba takmer všetku vlhkosť nasaje.

Na okná

Noviny využijete aj pri umývaní okien. Osvedčeným trikom našich babičiek na leštenie okien boli a stále sú práve noviny. Dávajte si však pozor, aby noviny neboli z lesklého papiera.

Ak potrebujete vyčistiť staré zrkadlá, aj tentoraz si zoberte k ruke noviny. Namočte ich do roztoku octu a teplej vody v pomere 1: 1 a budete prekvapení, ako plocha prekukne a zrkadlu sa vráti lesk.

Na nerez

Noviny si poradia aj so zašlým nerezovým drezom. Stačí, keď ho ešte vlhký vyleštíte pokrčeným novinovým papierom. Pomocou neho dokážete drez dokonale vyleštiť, a to mnohokrát aj lepšie než pomocou rôznych utierok z mikrovlákna.

Do záhrady

Tento tip sa hodí pre všetkých záhradkárov, ktorí stále dookola bojujú s otravným burinou. Vyskúšajte ho na odburinenie záhonu pred sejbou . Navlhčené a zložené noviny naskladajte do niekoľkých vrstiev a rozložte na záhone. Navrch nakoniec pridajte silnú vrstvu mulčovacej kôry alebo drveného lístia. Pod touto vrstvou sa burina zaručene udusí. Zabráni jej rastu a časom sa noviny rozložia.

Kreativita

Posledný tip je skôr pre zábavu, ale vo finále aj on má praktické využitie. Staré noviny totiž celkom ľahko prerobíte na užitočný a zaujímavý výrobok. Pletenie z papiera (papierový pedig), kde základom výrobkov môžu byť tiež novinové ruličky. Vďaka tomu si upletiete napríklad papierové košíky na akékoľvek použitie, ozdoby alebo napríklad zaujímavý a určite originálny darček pre niekoho blízkeho. Výroba nie je nijako zložitá a navyše sa u nej skvele odreagujete. .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané