Marhule a ich liečivé účinky. Prečo by ste ich mali jesť denne?

Zdieľať
sušené marhule
Marhule a ich liečivé účinky. Prečo by ste ich mali jesť denne? Foto: www.freepik.com

Marhule sú skutočne zázračné ovocie. Či už v čerstvej alebo sušenej podobe, prinášajú množstvo zdravotných výhod, ako napríklad podporu krvotvorby, zlepšenie zraku a posilnenie srdca. Objavte, prečo by ste mali sušené marhule zaradiť do svojho jedálnička a aké ďalšie benefity vám môžu priniesť.

Marhule sú skutočne zázračné ovocie. Či už v čerstvej alebo sušenej podobe, prinášajú množstvo zdravotných výhod, ako napríklad podporu krvetvorby, zlepšenie zraku a posilnenie srdca. To však zďaleka nie je všetko. Pozrime sa bližšie na to, prečo sú sušené marhule také prospešné.

Marhule majú bohatú históriu, ktorá siaha až do starovekého Ríma. V tomto období boli obľúbeným ovocím, ktoré sa pestovalo spolu s broskyňami, hroznom a figami. Boli populárnym sladkým občerstvením na mnohých hostinách. Do našich končín sa však dostali až z Číny po tom, čo ich objavili Peržania a priniesli do Európy.

Marhule, konkrétne stromy, zdobili kláštorné záhrady. Ich chuť bola teda známa už od pradávna, no ich liečivé vlastnosti boli objavené až oveľa neskôr.

jedenie sušených marhúl
Marhule a ich liečivé účinky. Prečo by ste ich mali jesť denne? Foto: depositphotos.com

Vitamínová bomba

Sušené marhule môžeme považovať za absolútne kráľovné medzi zdravými plodmi. Obsahujú neuveriteľné množstvo vitamínov a minerálov. Napríklad vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravý zrak a pleť, vitamín B, ktorý je dôležitý pre tvorbu buniek v kostnej dreni, vitamín C, ktorý je potrebný na udržanie celkového zdravia, a tiež vitamíny K a E. Z minerálov marhule obsahujú draslík, vlákninu a železo.

Sušené marhule patria medzi takzvané superpotraviny. Okrem už spomenutých minerálov a vitamínov sú prospešné aj tým, že sú bohaté na horčík, ktorý je nevyhnutný pre správnu činnosť srdca a svalov. Sušené marhule obsahujú viac železa než 100 gramov mäsa – až päťkrát viac.

Účinky sušených marhúľ

Marhule sú pre vaše telo prospešné viac ako mnoho iných druhov ovocia. Vďaka veľkému množstvu vitamínov posilňujú imunitu, zlepšujú zrak a dokonca aj krvný obraz. Liečia srdce a podporujú krvotvorbu.

Sušené marhule sú tiež výborné, keď máte problém s udržaním bdelosti a ste unavení, alebo naopak, keď nemôžete zaspať. Pôsobia totiž proti únave aj proti nespavosti. Akékoľvek potreby máte, sušené marhule vám môžu pomôcť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané