Lienky ako najlepší spojenci proti voškám na záhrade

Zdieľať
lienka
Lienky ako najlepší spojenci proti voškám na záhrade Foto: www.freepik.com

Vošky predstavujú jedného z najčastejších škodcov na záhradách, schopné rýchlo zničiť rastliny a spôsobiť záhradkárom mnoho problémov. Existuje však účinný a ekologický spôsob, ako s nimi bojovať – pomocou lienok. Tieto malé chrobáky sú v skutočnosti najväčšími spojencami záhradkárov.

Lienky – najlepší priatelia záhradkárov v boji proti voškám

Vošky sú jedným z najbežnejších škodcov na našich záhradách, schopné rýchlo zničiť rastliny a spôsobiť záhradkárom mnoho problémov. Napriek tomu existuje efektívny a ekologický spôsob, ako proti nim bojovať – za pomoci lienok. Tieto malé chrobáky, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať strašidelne, sú v skutočnosti najväčšími spojencami záhradkárov.

Prečo sú lienky také účinné?

Lienky a ich larvy sú dravci, ktorí sa živia voškami a inými drobnými škodcami. Jedna dospelá lienka dokáže za rok zlikvidovať až štyri tisíce vošiek. Pre záhradkárov, ktorí sa chcú vyhnúť používaniu chemických pesticídov, sú lienky ideálnym riešením. Nielenže pomáhajú udržať vošky na uzde, ale tiež prispievajú k biologickej rovnováhe v záhrade.

vošky na rastline
Lienky ako najlepší spojenci proti voškám na záhrade Foto: depositphotos.com

Ako privolať lienky do vašej záhrady

Aby sa lienky usadili vo vašej záhrade, je dôležité vytvoriť pre ne priateľské prostredie. Jedným zo spôsobov, ako ich prilákať, je výsev vhodných rastlín. Lienky preferujú mrkvovité rastliny s bielymi a žltými kvetmi v plochých súkvetiach.

Do tejto kategórie patria napríklad kôpor, fenikel, petržlen, mrkva, ligurček, koriander a angelika. Okrem týchto rastlín môžete zvoliť aj niektoré z čeľade astrovitých, ako sú rebríček a nechtík. Tieto rastliny nielenže poskytujú potravu, ale tiež lákajú lienky svojím peľom a nektárom.

Zabezpečenie vody a úkrytov

Rovnako ako iný hmyz, aj lienky potrebujú prístup k vode. Napríklad miska s vodou a niekoľkými kameňmi alebo vetvičkami, môže byť ideálnym riešením. Kamene a vetvičky zabezpečia, že sa lienky neutopia, ak do vody spadnú.

Ďalším krokom je vytvorenie útočíšť alebo tzv. hmyzích hotelov. Tieto domčeky môžu byť zakúpené, ale zvládnete ich vyrobiť aj sami. Ide o uzavretú drevenú škatuľku vystlanú suchým machom alebo senom s otvorom pre vstup. Takýto domček poskytuje lienkam bezpečné miesto na úkryt alebo prezimovanie. Najvhodnejšie miesto pre umiestnenie je chránené a slnečné stanovište blízko rozkvitnutých rastlín alebo rastlín napadnutých voškami.

lienka
Lienky ako najlepší spojenci proti voškám na záhrade Foto: www.freepik.com

Ďalší pomocníci proti voškám

Lienky nie sú jedinými spojencami v boji proti voškám. Na vašej záhrade môžu byť užitoční aj ucholaky, larvy pestrička a larvy zlatoočiek. Tieto druhy hmyzu sa tiež živia voškami a ďalšími škodcami, čím pomáhajú udržiavať záhradu zdravú a bez chemických zásahov.

Zhrnutie

Lienky sú nesmierne užitočné chrobáky, ktoré pomáhajú udržiavať záhradu bez škodlivých vošiek. Privolanie týchto predátorov pomocou vhodných rastlín, vody a úkrytov je nielen ekologickým riešením, ale aj efektívnym spôsobom, ako bojovať proti záhradným škodcom. Takže ak vás trápia vošky, vedzte, že s pomocou lienok môžete tento problém jednoducho a prirodzene vyriešiť. A navyše, pohľad na tieto roztomilé chrobáčiky určite poteší každého záhradkára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané