Lepšie ako chudnúť je naučiť sa nepriberať! Je to ľahké, hovorí odborník

Zdieľať
naučiť sa nepriberať
Lepšie ako chudnúť je naučiť sa nepriberať! Je to ľahké, hovorí odborník Foto: www.freepik.com

Chcete byť štíhli aj bez drastických diét? Skúste to inak a naučte sa radšej nepriberať. Nejde o krátkodobú záležitosť, ale skôr o životný štýl. Nadmerná hmotnosť a obezita sa stali v posledných rokoch bežnou záležitosťou. Ani Česi nie sú výnimkou. Najčastejšou príčinou je prejedanie a konzumácia nevhodných potravín, ktoré sú tučné, mastné alebo plné cukru. A samozrejme aj nedostatok aktívneho pohybu. Týka sa to aj vás? Poradíme vám, ako tomuto nedostatku úspešne čeliť a nezamotať sa do bludného kolieska nezdravých diét s hladovaním a neriadeným prejedaním. Lepšie je totiž vedieť nepriberať!

Ako na to? Dozviete sa z následného videa od výživového odborníka a špecialistu Petra Havlíčka:

Žiadny hlad a dobrá skladba potravín

Pokiaľ máte optimálnu váhu vzhľadom k vašej výške a veku, je dobré si ju udržiavať. Úplne postačí, keď budete žiť zdravým životným štýlom. Znamená to správne jesť a tiež sa aktívne hýbať. Váš jedálniček by mal v správnom pomere vždy obsahovať bielkoviny, zdravé tuky, sacharidy, minerály a vitamíny. Základom správneho jedálnička sú komplexné sacharidy, ktoré by mali tvoriť 50 až 55 % z celkového energetického príjmu, 30 % potom zdravé tuky a zvyšok bielkoviny. Čím nižší energetický výdaj počas dňa máte, tým viac by ste mali znížiť podiel sacharidov. Vyraďte tiež nevhodné potraviny ako polotovary, sladkosti, vyprážané pokrmy či nezdravé jedlá z rýchlych občerstvení.  Nikdy sa však netrápte dlho hladom.

Pokračujte na ďalšej strane

žena v nohaviciach
Lepšie ako chudnúť je naučiť sa nepriberať! Je to ľahké, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Jedzte pomaly a v pokoji

Základným pravidlom, ako sa neprejedať, je jesť pomaly. Naučte sa tiež jesť vedome a každé sústo riadne rozhryzte. Budete prekvapení, keď po nejakej dobe zistíte, že konzumujete menšie množstvo potravín. Pokiaľ sa pri jedle venujete aj inej činnosti, zjete toho pomerne viac. Takže žiadny zhon a nikdy nehltajte veľké sústa. Pokiaľ to budete dodržiavať, váš žalúdok bude mať dostatok času informovať mozog, že je už nasýtený.

Primerané porcie

Pokiaľ si chcete udržať štíhle telo, záleží nielen na vhodnom výbere potravín, ale aj na ich množstve. Mnohí z nás si doprajú nezriadené porcie, a teda aj nadbytočné denné kalórie. Skúste sa naučiť jesť z dezertných tanierov. Onedlho uvidíte, že vám na sýtosť postačia menšie dávky jedla.

jablko
Lepšie ako chudnúť je naučiť sa nepriberať! Je to ľahké, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Pravidelné intervaly

Naučte sa jesť pravidelne a v časoch, ktoré vám počas dňa vyhovujú. Počúvajte tak vaše telo. Nikdy by ste sa nemali dostať do fázy totálneho vyhladovania. Často sa potom stáva, že v tomto stave siahnete aj po nezdravých potravinách a zjete ich nadmerné množstvo. V horšom prípade sa môže stať aj to, že „zjete piate cez deviate“, čo je pre váš žalúdok, zdravie aj figúru to najhoršie. Navyknite preto vaše telo na pravidelné stravovanie v určitej časy.

Vyhnite sa nočnému hodovaniu

Nočné maškrtenie či stolovanie v neskorých hodinách sú tými z najhorších zlozvykov. Pokiaľ si teda chcete váhu strážiť, konzumujte posledné jedlo vždy okolo 18. a 19. hodiny. Nebudete trpieť pocitmi ťažkého žalúdka a určite sa vám bude aj lepšie spať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané