Krivé zuby: Aké sú najčastejšie príčiny a ako ich riešiť?

Zdieľať
Orthokeepsmiling.jpg
Foto: Ortho Keep Smiling

Krivé zuby, medzery v chrupe, či nesprávny zhryz – najčastejšie dôvody, pre ktoré sa pacient rozhodne pre liečbu zubným strojčekom.

Existuje veľa dôvodov prečo nie je úsmev vždy dokonalý – tvar a veľkosť zubných oblúkov, rovnako tvar a veľkosť zubov sú dané dedične. Nepomer medzi ich veľkosťou môže byť príčinou stesnania alebo naopak môže podmieňovať prítomnosť medzier v chrupe. Vplyv dedičnosti sa uplatňuje tiež pri chýbaní niektorého zo zubných zárodkov, alebo je naopak zodpovedná za prítomnosť nadpočetného zuba. Okrem dedičnosti sa uplatňujú na vzniku odchýlok rôzne vonkajšie faktory ako poškodenie mliečnych zubov, či už v dôsledku kazu alebo úrazu, predčasná strata zubov alebo zlozvyky.

Vedeli ste však, že krivé zuby nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj záležitosťou funkčnou? Nesprávny zhryz môže byť príčinou zatínania či škrípania so zubami. Zvýšené napätie svalov ako dôsledok zlého zhryzu môže byť napríklad príčinou bolestí hlavy. Napríklad u pacientov s predkusom dochádza po úraze v oblasti tváre častejšie k zlomeniu zuba. A vedeli ste, že existujú odchýlky, pri ktorých aj v maximálnom záhryze ostáva medzi hornými a dolnými zubami medzera, ktorá ovplyvňuje odhrýzanie a prežúvanie potravy?

Liečba strojčekom na zuby v mnohých prípadoch nie je len estetickou záležitosťou. Naopak, pomáha nám vrátiť správnu funkciu chrupu. Krásny úsmev a harmonický úsmev je však skvelým bonusom.

Pýtate sa čo s krivými zubami?

Ak sa pýtate, čo robiť s krivými zubami – odpoveď je jednoduchá. Najčastejšie sa na liečbu krivých zubov používajú zubné strojčeky. Tie špeciálnym mechanizmom dostávajú zuby do ich správnej polohy, upravujú ich sklon a postavenie.

V súčasnosti existuje viacero typov strojčekov – kovové zubné strojčeky, strojčeky typu Damon a neviditeľné zubné strojčeky fungujúce na princípe priesvitných dláh.

Zubný strojček, ktorý mení pravidlá hry

Technológia Damon je v súčasnosti najnovším systém liečby krivých zubov. Podstatou tejto technológie je voľné uloženie drôtu v tvz. samoligovacích zámkach, vďaka čomu je posun zubov efektívnejší.

Dostupné sú dve varianty Damon strojčekov:

  1. kovový Damon strojček
  2. keramický Damon strojček
Ok obrazok.png
Foto: Ortho Keep Smiling

V oboch prípadoch sú na zuboch nalepené zámky, v ktorých sa nachádza drážka. Do tej je následne vsadený drôt, ktorý usmerňuje pohyb zubov. Vďaka voľnému uloženiu drôtu je pohyb zubov menej bolestivý, efektívnejší a rýchlejší.

Benefitmi liečby zubným strojčekom Damon sa tak stáva skrátená dĺžka liečby a menej časté návštevy zubnej ambulancie. Najväčšou výhodou však ostáva to, že tento strojček je schopný vyliečiť aj ťažšie diagnózy bez potreby vytiahnutia zdravých zubov.

Rozdiel medzi klasickým a Damon strojčekom

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že v oboch prípadoch ide „len o obyčajný strojček”, opak je pravdou. Kasický aj Damon zubný strojček dostávajú zuby do požadovanej polohy tak, že prostredníctvom zámkov a drôtu ich ťahajú na správne miesto a upravujú ich sklon. Rozdiel v dosahovaní tohto výsledku ale robí spôsob, akým je na zuby pripevnený drôt, ktorý slúži ako vodítko na upravenie polohy zubov. V prípade klasického strojčeka na zuby je drôt pripevnený na zámkach pomocou gumičiek, ktoré spôsobujú pri pohybe zubov väčšie trenie a rýchlosť pohybu je obmedzená a niekedy môže byť tento proces bolestivejší.

Narozdiel od toho, zubný strojček Damon využíva tzv. samoligovacie zámky – drôt je voľne uložený v drážke, nie je brzdený gumičkami a pohyb zubov tak môže byť plynulejší a rýchlejší. Práve to vám umožní skrátiť si predpokladanú dĺžku liečby až o tretinu času a vy sa tak môžete tešiť z krásneho úsmevu už podstatne skôr.

Je liečba strojčekom to pravé pre mňa?

Mnoho ľuďom, predovšetkým dospelým, sa liečba strojčekom zdá zdĺhavá a zbytočná. Pri liečbe krivých zubov sa potom uchyľujú k iným možnostiam ako zuby „narovnať”. Do úvahy prichádzajú korunky, či estetické fazety, ktoré okrem zdanlivej úpravy polohy zubov menia aj ich farbu a tvar. Pri tomto type liečby je však potrebné obrúsiť aj tvrdé zubné tkanivá tak, aby sa vytvoril priestor pre plášť budúcej korunky, či fazetu. Ide o liečbu, pri ktorej sa nevyhnutným brúsením častokrát strácajú aj zdravé zubné tkanivá.

Toto ošetrenie je invazívne a v mnohých prípadoch aj zbytočné. Problémy s krivými zubami je vhodné riešiť od základu, čo znamená, že najprv je potrebné upraviť polohu a sklon zuba pomocou strojčeka. Následná úprava farby zubov je možná bielením, a úprava ich tvaru zas pomocou priamej dostavby bielou plombou, prípadne aj samotnou fazetou alebo korunkou tam, kde je to naozaj potrebné. Toto riešenie je minimálne invazívne, rieši problém komplexne a chráni vaše zuby pred zbytočným obrusovaním.

Na strojček nie ste nikdy príliš mladý ani príliš starý

Zubný strojček je možnosťou voľby pre každého – či už ide o dieťa, tínedžera alebo dospeláka, strojček vám pomôže dosiahnuť úsmev, po ktorom ste vždy túžili. Práve Damon strojček vám vďaka svojmu efektívnemu spôsobu fungovania môže pomôcť priblížiť sa k tomuto cieľu veľmi rýchlo. Prvý krok je len na vás.

Záver

Damon strojčeky sú novou technológiou na trhu, ktorá umožňuje zuby posúvať efektívne a rýchlo. Dĺžka sa liečby sa môže skrátiť až o tretinu v porovnaní s liečbou klasickým strojčekom. Dokonalý úsmev si tak môžete vychutnávať podstatne skôr.

A ak vás odrádza od liečby vek, vedzte že súčasné poznatky a technológie nám umožňujú vyriešiť akúkoľvek ortodontickú odchýlku a zlepšiť váš životný komfort v ktoromkoľvek veku. Objednajte sa na konzultáciu už dnes a začnite svoju cestu ku krajšiemu úsmevu s novým strojčekom Damon.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané