Kreatívne nápady na opätovné využitie starého oblečenia

Zdieľať
staré bundy
Kreatívne nápady na opätovné využitie starého oblečenia Foto: www.freepik.com

V dnešnej dobe je bežné, že sa zbavujeme vecí, ktoré by mohli ešte dlho slúžiť. Tento neudržateľný spôsob života má negatívny dopad na životné prostredie aj naše peňaženky. Prečo teda nedať starému oblečeniu druhú šancu a ušetriť tak prírodu aj financie? Ponúkame vám niekoľko kreatívnych nápadov, ako využiť staré bundy, ktoré by inak skončili v odpade.

Nosíte bundu už niekoľko rokov a chcete si kúpiť novú, ale je vám ľúto vyhodiť stále použiteľný kúsok? Možno vás poteší, že aj oblečenie, ktoré už nie je v móde alebo z neho deti vyrástli, môže nájsť nové využitie doma, na záhrade alebo pre vašich štvornohých miláčikov.

Psí kamarát vám poďakuje

Najjednoduchším riešením je vystrihnutie zadnej časti bundy, ktorú potom stačí obšiť na šijacom stroji, aby z nej nevypadávala výplň. Vznikne tak ideálna podložka do psieho pelechu. Tvar a veľkosť si môžete zvoliť podľa veľkosti vášho psa. Treba si však zapamätať jednu dôležitú vec: do vonkajšej búdy textílie nepatria, pretože ľahko navlhnú a v zime nebudú hriať, ale skôr chladiť (do vonkajších búd patria prírodné materiály, ako napríklad slama).

Podsedáky na záhradné stoličky

Podobne ako psí pelech, môžeme zo starej bundy vyrobiť aj podsedáky na záhradné stoličky. Budú potrebovať len menšie kúsky materiálu, takže môžeme využiť aj predné diely bundy, prípadne rukávy. Jednoducho obšité a vybavené šnúrkami na pripevnenie k stoličke vydržia ešte mnoho rokov.

záhradné sedenie
Kreatívne nápady na opätovné využitie starého oblečenia Foto: www.freepik.com

Využite aj kožu

Nosili ste koženú bundu a už ste ju vyradili? Koža, či už pravá alebo umelá, sa výborne hodí na výrobu tašiek a pevných sáčkov. Možno si netrúfate na luxusnú kabelku, ale jednoduchú nákupnú tašku alebo obal na záhradné náradie zvládnete určite. Menšie zvyšky kože môžete nastrihať na tenké pásiky, ktoré poslúžia ako šnúrky napríklad na vyväzovanie paradajok.

Praktické kuchynské rukavice

V kuchyni sa vždy hodia rukavice, s ktorými môžeme vyberať horúce plechy z rúry. Ich výroba je jednoduchá: obkreslite ruku na papier, pridajte pár centimetrov na švy a preneste tvar na materiál. Potom stačí len vystrihnúť a zošiť.

Hračky pre deti aj zvieratá

Zo starej bundy môžete vyrobiť jednoduché hračky pre deti aj pre zvieratá. Na internete nájdete množstvo šablón, napríklad psa, koníka alebo rybu. Stačí vystrihnúť tvar z bundy a obšiť ho na stroji. Deti si potom môžu dokresliť detaily ako oči a nos. Pre mačky môžete dovnútra pridať trochu šanty, ktorú milujú.

hračka pre psa
Kreatívne nápady na opätovné využitie starého oblečenia Foto: www.freepik.com

Nezabúdajte na charitu

Tieto nápady nevylučujú možnosť darovať oblečenie charitatívnym organizáciám alebo ho priamo venovať ľuďom v núdzi. Recyklácia oblečenia je výborný spôsob, ako pomôcť ostatným a zároveň šetriť prírodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané