Kedy vymeniť starý vankúš za nový? Zdravý spánok bez bolestí a alergií

Zdieľať
vankúše na posteli
Kedy vymeniť starý vankúš za nový? Zdravý spánok bez bolestí a alergií Foto: www.freepik.com

Aj váš obľúbený vankúš, na ktorý sa tešíte po návrate z dovolenky, môže byť zdrojom nepríjemností a dokonca aj zdravotných problémov. V tomto článku sa dozviete, kedy je čas vymeniť starý vankúš za nový, ako rozpoznať príznaky opotrebenia a prečo je dôležité investovať do kvalitného vankúša. Získajte užitočné tipy, ako si zabezpečiť zdravý a pohodlný spánok bez bolestí a alergických reakcií.

Je váš vankúš za zenitom? Kedy je čas na nový!

Máte svoj obľúbený vankúš, na ktorý sa tešíte, kedykoľvek sa vraciate z dovolenky? Pamätajte si, že aj takýto zdroj pohody môže byť niekedy doslova nebezpečný. Nie je ťažké spoznať, že práve ten váš je už za zenitom a mali by ste sa vybrať radšej po nový.

Ešte nedávno sa vám na vankúši spalo dobre, ale teraz sa budíte rozlámaní. Nemusí to byť vašim vekom, ale vekom vášho vankúša. Na vine bude pravdepodobne starý vankúš, ktorý stratil svoje pôvodné vlastnosti. Hovoríme hlavne o tých s umelým vláknom alebo z pamäťovej peny, ktoré sú propagované ako zdravotné. Každá zdravotná pomôcka ale potrebuje čas od času vymeniť, a na to musíme pamätať.

Prečo spíme na vankúši?

Na čo by sme si teda mali dávať pozor a kedy sa vybrať do obchodu pre nový vankúš? Prečo máme v posteli vankúš – to je to, čo si musíme zo všetkého najprv uvedomiť. Ide totiž nielen o pohodlný, ale aj o zdravý spánok, po ktorom sa zobudíme naozaj osviežení a plní energie. Ak tomu tak nie je, ráno musíme precvičovať čoraz bolestivejší krk, v noci sa budíme, aby sme si vankúš už po piaty, šiesty či siedmykrát upravili do lepšieho tvaru, nie je na čo čakať.

spanie na vankúši
Kedy vymeniť starý vankúš za nový? Zdravý spánok bez bolestí a alergií Foto: www.freepik.com

Migréna ako veľké varovanie

Okrem bolesti svalov v hornej časti tela sa môžu objaviť aj bolesti hlavy, a to dokonca aj v podobe migrény. Tá nemusí prísť v noci, ale zlá poloha v spánku sa prejaví až počas nasledujúceho dňa. Takéto problémy samozrejme nie je dobré podceňovať, ale ak lekár vylúči závažnejšie príčiny bolesti, bude vhodné vyraziť po nový vankúš.

Kýchate? Vymeňte vankúš!

Rovnako ako bolesti sa so starnúcim vankúšom môžu rozvinúť aj alergické reakcie. Nádcha, kýchanie, začervenané oči a ďalšie príznaky môžu byť u citlivejších ľudí spôsobené nahromadeným prachom alebo dokonca roztočmi, ktorým tak celkom nezabránime, aby s nami zdieľali naše lôžko.

A vankúš doslova milujú. Máte teda klasický perový vankúš, dajte ho v takom prípade aspoň vyčistiť, ten s umelým vláknom je možné vyprať a vankúš z pamäťovej peny bude skutočne najlepšie vymeniť.

kýchanie
Kedy vymeniť starý vankúš za nový? Zdravý spánok bez bolestí a alergií Foto: www.freepik.com

Niektorá úspora sa veľmi predraží

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si vankúš s náplňou z umelého vlákna, nemali by ste pri jeho nákupe príliš šetriť. Najlacnejšie varianty sú síce finančne dostupné, ale už po pár použitiach v nich začnete cítiť hrudky, ktoré od tej doby porastú, až čoskoro nadobudnú obludné rozmery.

A na takom vankúši sa nikto pohodlne nevyspí. Zvažujte teda dobre nákup, vyberajte a hlavne si strážte ich kvalitu. Nielen v obchode, ale aj počas používania. Ochránite sa tak pred zbytočnými zdravotnými problémami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané