Keď zasadíte túto rastlinu k paradajkám, zabránite tým napadnutiu škodcami

Zdieľať
paradajky
Keď zasadíte túto rastlinu k paradajkám, zabránite tým napadnutiu škodcami Foto: www.freepik.com

Máte v záhrade rajčiny a obávate sa, že ich napadnú škodcovia? Vysaďte k nim túto rastlinu a škodcovia sa budú držať na míle ďaleko. Objavte, ako môžete svoje rajčiny ochrániť prirodzeným spôsobom bez použitia chemikálií.

Rajčiny patria medzi najčastejšie pestovanú zeleninu na Slovensku. Okrem toho, že sú obľúbené medzi ľuďmi, aj škodcovia si na nich radi pochutnávajú, čím vám môžu zničiť celú úrodu.

Nemusíte sa však uchýliť k chemickým postrekom, aby ste svoje rajčiny ochránili. Existuje oveľa jednoduchšia a prirodzenejšia cesta – vysaďte k nim tzv. sprievodné rastliny.

zasadená bazalka
Keď zasadíte túto rastlinu k paradajkám, zabránite tým napadnutiu škodcami Foto: depositphotos.com

Aké rastliny zasadiť k rajčinám

Sprievodných rastlín, ktoré ochránia vaše rajčiny pred škodcami, je veľa. Jednou z najúčinnejších je cesnak. Cesnak pôsobí ako prírodný repelent, ktorý svojou silnou vôňou odpudzuje mole, červy a húsenice.

Ďalšou skvelou rastlinou je bazalka. Táto obľúbená bylinka odpudzuje napríklad vošky, strapky a dokonca aj komáre, ktoré radšej odletia k susedom.

Ak chcete, aby vaša záhrada vyzerala esteticky, môžete zvoliť levanduľu. Levanduľa krásne vonia, jej fialové kvety sú radosťou pre oči a najdôležitejšie je, že odpudzuje vošky a iných lietajúcich škodcov.

Pre tých, ktorí túžia po výraznejších farbách, sú ideálne napríklad nechtíky. Nechtíky svojimi pestrými kvetmi a výraznou vôňou odpudzujú hmyz, háďatká a vošky. Niektoré tieto atribúty však môžu určitých škodcov prilákať, preto môžete nechtíky vysadiť ako „obetného baránka“ okolo rajčín, aby sa škodcovia sústredili na ne a nie na rajčiny.

levanduľa
Keď zasadíte túto rastlinu k paradajkám, zabránite tým napadnutiu škodcami Foto: www.freepik.com

Absolútna symbióza

Ak chcete vyriešiť viac problémov naraz, vysaďte k rajčinám aj špargľu. Tieto dve druhy zeleniny žijú v absolútnej symbióze. Rajčiny produkujú chemickú látku, ktorá odpudzuje škodcov špargle, a špargľa naopak produkuje prírodný fungicíd, ktorý chráni rajčiny pred plesňami a škodcami.

Ak sa vám na rajčinách objavili vošky, zasadením petržlenu okolo nich môžete vytvoriť prirodzenú bariéru. Petržlen priťahuje pestrice, ktoré sa živia voškami, a tak zbavia vaše rajčiny týchto škodcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané