Kávový lógr nevyhadzujte, prečítajte si, s čím všetkým pomôže v domácnosti

Zdieľať
Kávový lógr
Kávový lógr Foto: depositphotos.com

Už ste niekedy premýšľali, čo robiť s usadeninou z tureckej kávy po tom, ako si vychutnáte jej silnú chuť? Namiesto toho, aby ste ju vyhodili, prečítajte si, ako ju môžete využiť na obohatenie vašej domácnosti aj záhrady. Tento článok vám odhalí, ako zmeniť zvyčajný odpad na užitočného pomocníka v kuchyni, v kozmetike aj ako prostriedok na oživenie vašej zelene.

Ak si radi doprajete šálku aromatickej tureckej kávy, neponáhľajte sa s vyhadzovaním kávovej usadeniny. Skôr si ju uschovajte, pretože sa môže stať vynikajúcim pomocníkom nielen v kuchyni, ale aj na záhrade. Ako prvé je dôležité usadeninu správne usušiť.

Vylúhovanú kávu precedíte cez sitko a necháte odkvapkať. Následne rozotrite usadeninu na papier na pečenie a nechajte ju vysušiť na teplom mieste, ideálne na slnku alebo blízko okna. Pravidelne ju premiešavajte, aby sa sušila rovnomerne. Alternatívou je sušenie v rúre pri nízkej teplote. Suchú usadeninu potom uložte do uzatvárateľnej nádoby.

použitie lógru ako hnojivo
Kávový lógr nevyhadzujte, je vynikajúci aj v domácnosti Foto: www.freepik.com

Kávový lógr nevyhadzujte, je vynikajúci aj v domácnosti

Usadenina ako hnojivo

Kávová usadenina, bohatá na živiny ako draslík a horčík, môže podporovať rast rastlín. Zároveň láka červíky, ktoré prirodzene prevzdušňujú pôdu, čím sa zlepšujú podmienky pre rast rastlín.

Kávový peeling pre krásnu pokožku

Využite kávovú usadeninu aj v kozmetike. Skvele poslúži ako peeling, ktorý pomáha zjemniť pokožku a bojovať proti celulitíde vďaka obsahu kofeínu.

Posilnite vaše vlasy maskou z kávy

Miešaním kávovej usadeniny s kokosovým olejom vytvoríte účinnú masku, ktorá podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu.

Neutralizátor pachov v domácnosti

Uloženie usušenej kávovej usadeniny do otvorenej nádoby vám pomôže zbaviť sa nepríjemných pachov, napríklad v chladničke.

Čistič nádob

Kávová usadenina môže slúžiť aj ako jemný abrazívny prostriedok na čistenie nádob alebo na maskovanie drobných škrabancov na tmavom nábytku.

Kávový lógr
Kávový lógr Foto: depositphotos.com

Kávová usadenina nie je len odpadom, ale skutočne cenným zdrojom pre vašu domácnosť. Jej správnym využitím môžete nielen ušetriť peniaze, ale aj prispieť k ekologickému životnému štýlu. Nezabudnite, že kávový lógr môžete využiť na mnohé spôsoby, či už v záhrade ako hnojivo, v kúpeľni ako peeling, alebo v kuchyni na čistenie nádob. Stačí len trochu kreativity a vaša domácnosť sa obohatí o nové, praktické riešenia.

Uskladnením a vysušením kávovej usadeniny získate prírodný produkt, ktorý môže oživiť vaše rastliny, posilniť vlasy a dokonca zlepšiť vzhľad nábytku. Preto nabudúce, keď si pripravíte šálku lahodnej tureckej kávy, spomeňte si na všetky tieto možnosti a premeňte zdanlivý odpad na neoceniteľného pomocníka. Vaša domácnosť aj záhrada vám za to poďakujú.

Neváhajte a začnite využívať kávový lógr ešte dnes. Premeňte každodenné rituály na príležitosť pre udržateľnejší a zdravší životný štýl. Tento malý krok môže znamenať veľký rozdiel nielen pre vaše prostredie, ale aj pre vašu peňaženku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané