Je voda s citrónom skutočne účinná pri chudnutí? Pravda a mýty

Zdieľať
voda s citrónom
Je voda s citrónom skutočne účinná pri chudnutí? Pravda a mýty Foto: www.freepik.com

Pitie vody s citrónom je v posledných rokoch mimoriadne populárne a mnohí veria, že má nespočetné množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Aké sú však skutočné výhody a riziká tohto nápoja? Porozprávali sme sa s nutričnou terapeutkou, aby sme zistili pravdu o citrónovej vode.

Pitie vody s citrónom: Skutočná pomoc pri chudnutí alebo len mýtus?

Pitná voda s citrónom sa stala obľúbeným nápojom, o ktorom sa hovorí, že podporuje spaľovanie tukov, zlepšuje trávenie, posilňuje imunitu a hydratuje organizmus. Pravdou však je, že citrón sám o sebe nemá žiadny špeciálny účinok na chudnutie ani nenaštartuje váš metabolizmus. Ak niekto zvýši svoj príjem tekutín vďaka vode s citrónom, môže to prispieť k väčšiemu pocitu sýtosti a tým nepriamo podporiť chudnutie. Samotný citrón však nemá na tento proces zásadný vplyv.

Nutričná terapeutka Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová vysvetľuje: „Citrón nemá žiadny špeciálny efekt na chudnutie. Ak niekto vďaka vode s citrónom zvýši svoj pitný režim, môže to pomôcť k väčšiemu pocitu nasýtenia, čo môže podporiť chudnutie. Samotný citrón v tom ale prsty nemá.“

Hydratácia a vitamín C: Očakávania vs. realita

Je pravda, že voda s citrónom pomáha hydratovať organizmus, avšak rovnako ako čistá voda. Pridanie citróna do vody na tento účel nehrá žiadnu významnú rolu. Pokiaľ ide o vitamín C, nápoj nám dodá určité množstvo, ale obsah vitamínu C v citróne nie je dostatočne vysoký, aby bol považovaný za kľúčový zdroj. Pre porovnanie, 100 g citróna obsahuje približne 50 mg vitamínu C, zatiaľ čo rovnaké množstvo červenej papriky obsahuje až trojnásobok.

citróny
Je voda s citrónom skutočne účinná pri chudnutí? Pravda a mýty Foto: www.freepik.com

Riziká pre zubnú sklovinu a trávenie

Pravidelné pitie vody s citrónom môže poškodiť zubnú sklovinu. „Kyslosť citróna môže spôsobovať eróziu zubnej skloviny, čo má za následok citlivosť zubov a zvýšené riziko tvorby zubného kazu. Po pití vody s citrónom by sme si nemali okamžite čistiť zuby, pretože tým ešte viac obrusujeme sklovinu,“ varuje Pospíšil Jakešová. Dodáva, že niektorým ľuďom môže tento nápoj spôsobovať aj tráviace ťažkosti.

Citrónová voda a ranné pitie nalačno

Pitie teplej vody s citrónom ráno nalačno je populárne, ale môže spôsobovať tráviace problémy. „Stretla som sa s klientmi, ktorým to spôsobovalo zažívacie ťažkosti, no tieto problémy si nespojili s citrónovou vodou. Po jej vylúčení z jedálnička sa im uľavilo,“ hovorí nutričná terapeutka.

Pre koho nie je voda s citrónom vhodná?

Nutričná terapeutka varuje, že tento nápoj nie je vhodný pre všetkých: „Nedoporučujem ho osobám s gastroenterálnym refluxom, inými ochoreniami žalúdka alebo zažívacieho traktu. A opatrní by mali byť aj tí, ktorí majú problém so zubnou sklovinou.“

pitie vody s citrónom
Je voda s citrónom skutočne účinná pri chudnutí? Pravda a mýty Foto: www.freepik.com

Alternatívy k vode s citrónom

Mnohí ľudia pijú vodu s citrónom, pretože im čistá voda nechutí a tento nápoj považujú za zdravšiu alternatívu k sladeným nápojom. Ak vám čistá voda nechutí, skúste ju obohatiť inými prísadami. „Skúste pridať plátky uhorky, hrsť mrazeného ovocia alebo bylinky,“ radí Pospíšil Jakešová. Dodáva, že občasné pridanie citrónovej šťavy do vody, limonády alebo čaju nie je problém, ale nemal by to byť pravidelný nápoj v dennom pitnom režime.

Je voda s jablčným octom účinnejšia?

„Voda s jablčným octom je podobná ako voda s citrónom. Nedochádza k žiadnym zázrakom a riziko narušenia skloviny je tu tiež. Voda s octom môže u niekoho mierne znižovať hladinu cholesterolu či cukru, ale tento efekt dosiahneme aj inými dietetickými opatreniami,“ vysvetľuje nutričná terapeutka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané