Internetová mapa Kto vlastní.sk odkrýva utajených vlastníkov hotelov a lyžiarskych stredísk, nájdete tam Kollára aj mená známych finančníkov

Zdieľať
Internetová mapa Kto vlastní.sk
Internetová mapa Kto vlastní.sk odkrýva utajených vlastníkov hotelov a lyžiarskych stredísk, nájdete tam Kollára aj mená známych finančníkov Foto: www.gettyimages.com a SITA/Branislav Bibel

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) pripravila rozsiahlu aktualizáciu internetovej mapy Kto vlastní.sk, ktorá odkrýva vlastnícke pozadie takmer tisícky zariadení v cestovnom ruchu. Pri výbere hotela či lyžiarskeho strediska počas zimnej dovolenkovej sezóny môže tak u návštevníka zavážiť etický rozmer nákupu týchto služieb.

Utajený prevádzkovateľ

Organizácia v tlačovej správe ďalej informovala, že najviac zasiahnutý bol hotelový sektor, menšie či väčšie zmeny vo vlastníckej štruktúre sú v každom desiatom zariadení. Naopak, stabilné sú lyžiarske strediská, kde sa zmeny udiali len pri dvoch.

Od spustenia portálu v júni 2021 sa nahor výraznejšie neposunula transparentnosť. Informáciu o svojom prevádzkovateľovi tají na webe stále viac ako štvrtina zariadení, a to 664 z celkovo 934,“ uviedla TIS.

Zadlženosť voči štátu

Podstatou portálu Kto vlastní je hodnotenie zariadení turistického ruchu podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve, zverejňovaní finančných výkazov a podľa zadlženosti voči štátu.

Výsledné hodnotenie radí zariadenia do šiestich skupín podľa dosiahnutého percentuálneho skóre. Úplne bez problémov je naďalej až polovica z nich – 461 z 943. Naopak, neuspokojivých a problémových je 65 zariadení vrátane ôsmich ski areálov,“ uviedla TIS.

Finančníci zo skupiny J&T

Tvrdí, že medzi majiteľmi lyžiarskych areálov sú aj finančníci zo skupiny J&T, podnikateľ František Hodorovský, či Ján Smerek, Slavomír Hatina, Peter Čičmanec, Milan Fiľo a Vladimír Soták.

Zdroj:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané