Hrozienka sú zázrak pre ženy nad 50 rokov. Koľko denne? Menej, než si myslíte

Zdieľať
Hrozienka sú zázrak pre ženy nad 50
Hrozienka sú zázrak pre ženy nad 50 rokov. Koľko denne? Menej, než si myslíteFoto: depositphotos.com

Hrozienka poznáme dobre všetci a vďaka ich sladkej chuti sú napospol obľúbené. Hrozienka ale nie sú len zdravou dobrôtkou alebo len ingredienciou do pečených múčnikov. Prospievajú nášmu organizmu a ženám nad päťdesiat prídu vhod ešte o niečo viac. Ako?

Zdravie v sladkých hrozienkách

Hrozienka sú sušené hrozno, ktoré môžeme síce rozdeliť podľa veľkosti a farby, ale látky v nich obsiahnuté sú viac-menej rovnaké. Vypočujte si, čo všetko hrozienka ovplyvňujú a ako nášmu zdraviu môžu prospieť.

Hrozienka prospievajú všetkým

Hrozienka sú doslova nabité významnými nutričnými látkami, sú zdrojom energie, ale aj vlákniny, vitamínov a minerálov. Konkrétne ide o draslík, vápnik, horčík, ale aj bór. Vďaka vláknine napomáhajú optimalizovať trávenie a môžu fungovať aj ako prostriedok proti zápche. Na tieto účely môžete hrozienka jesť, ale tiež ich macerovať v obyčajnej pitnej vode a piť len tekutinu. Voda s látkami z hrozienok sa totiž k obsahu tráviaceho traktu lepšie dostane.

Draslík obsiahnutý v hrozienkách napomáha regulácii tekutín v organizme, ale tiež je dôležitý pre funkciu nervov aj svalov, rovnako tak funguje v tele aj horčík. V hrozienkách je tiež železo, ktoré je dôležité pre tvorbu červených krviniek a okysličovanie krvi. Ako iste tušíte, vápnik je dôležitý nielen pre zuby, ale aj kosti. Kostiam aj optimalizácii zrážanlivosti krvi tiež napomáhajú vitamíny C, K a niektoré zo skupiny B, ktoré navyše súvisia s nervovým systémom i metabolizmom.

sušené hrozno
Hrozienka sú zázrak pre ženy nad 50 rokov. Koľko denne? Menej, než si myslíteFoto: www.freepik.com

Prečo sú hrozienka skvelé pre ženy nad 50?

Celkovo možno povedať, že hrozienka pôsobia na náladu, proti únave, a dokonca aj depresiám. Hrozienka tiež ovplyvňujú hladinu hormónov, čo môže byť obzvlášť dôležité pre ženy v menopauze a po nej. Hrozienka sú rozhodne zaujímavé aj pre starších mužov. Ako už bolo spomenuté vo videopríspevku, podporujú mužskú erekciu a v niektorých krajinách sú súčasťou nápojov lásky či pokrmov pre novomanželov počas svadobnej hostiny. Sú však bohaté aj na prírodné cukry, takže hoci ide o potravinu zdravú, ani s hrozienkami sa to nemá preháňať. Pamätajte na to, zvlášť pokiaľ strážite váš energetický príjem.

Koľko ich zjesť denne?

Aj keď sú vďaka cukrom pomerne kalorické, nutrične významné látky z nich robia desiatu vhodnú nielen pre športovcov. Určite je možné odporučiť ich aj pri redukčnej diéte. Pre osoby veľmi aktívne a športovcov sa odporúča ako maximálna denná dávka 50 g hrozienok. Odporúčaná denná dávka pre ostatných je okolo 30 g, čo môže predstavovať 8 až 10 hrozienok, ale záleží to samozrejme na ich veľkosti. Jednoducho sa môžete preto zorientovať podľa váhy balíčka a dávku si odmerať podľa nej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané