Efektívne prírodné riešenia proti voškám na záhrade

Zdieľať
vošky na záhrade
Efektívne prírodné riešenia proti voškám na záhrade Foto: depositphotos.com

Nádeja, že tento rok sa našej záhrade vyhnú vošky, opäť zmizla. Preto nezostáva nič iné, než sa postarať o ich likvidáciu skôr, ako zničia značnú časť rastlín. Vyskúšajte tentokrát jednoduchšie a prírode ohľaduplnejšie riešenia než chemické postreky.

Efektívne a ekologické riešenia proti voškám: Prírodné metódy, ktoré ochránia vašu záhradu

Vošky sú pravidelným nepriateľom našich záhrad a ich prítomnosť sa rok čo rok opakuje. Existuje približne tri tisíc druhov vošiek, z ktorých viac než osemsto žije v strednej Európe. Boj proti nim sa môže zdať ako predom prehratá bitka, no s osvedčenými radami našich predkov to zvládneme. Tu je, čo by sme mali vedieť:

Symbióza vošiek a mravcov

Predtým, než sa pustíme do likvidácie vošiek, je dôležité vedieť, že mnohé druhy vošiek žijú v symbióze s mravcami. Mravce chránia vošky a na oplátku dostávajú sladkú šťavu, ktorou sa živia. Ak zaznamenáte zvýšený pohyb mravcov, pravdepodobne nájdete vošky v ich blízkosti.

Prírodné postreky: Sóda a mydlo

Najlepším prírodným riešením proti voškám je jedlá sóda a mydlo. Stačí zmiešať dve lyžičky jedlej sódy, jednu lyžičku oleja a strúhaného jadrového mydla s litrom vody. Postrek aplikujte po západe slnka, aby ste predišli poškodeniu rastlín slnečným žiarením.

postrek na rastliny
Efektívne prírodné riešenia proti voškám na záhrade Foto: www.freepik.com

Zemiakový postrek

Ďalším efektívnym riešením je postrek zo zemiakových šupiek. Šupky uvarte v nesolenej vode, nechajte vychladnúť, preceďte a aplikujte na rastliny. Tento postrek je nielen účinný, ale aj ekonomický, keďže využíva odpadový materiál.

Mliečny postrek

Jednoduchým a dostupným riešením je mliečny postrek. Zmiešajte mlieko s vodou v pomere 1:1 a aplikujte na rastliny. Nevýhodou môže byť zápach v horúcich dňoch, no efektívnosť tohto postreku za to stojí.

Tabakový postrek

Prakticky stopercentne účinný je aj tabakový postrek. Desiatku cigariet nechajte lúhovať dva týždne v zaváracej nádobe, potom roztok sceďte a zrieďte v pomere 1:10. Vošky by mali ustúpiť už po prvom ošetrení.

Podpora prirodzených predátorov

Najlepším riešením je nechať prírodu, aby sa o vošky postarala sama. Podporujte prirodzených nepriateľov vošiek, ako sú lienky. Zasaďte rastliny, ktoré lienky milujú, ako napríklad nechtík, mrkvu, petržlen, kôpor či ligurček.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané