Chcete bohatú úrodu viniča? Nezabudnite na tieto kroky

Zdieľať
hrozno
Chcete bohatú úrodu viniča? Nezabudnite na tieto kroky Foto: www.freepik.com

Správna starostlivosť o vinič je kľúčová pre bohatú úrodu sladkých hrozien. Ak zanedbáte osečkovanie práve teraz, riskujete, že prídete o kvalitnú úrodu. Naučte sa, prečo je jún najlepším obdobím pre tento dôležitý krok a ako správne postupovať.

Starostlivosť o vinič: Prečo je júnové osečkovanie kľúčové pre vašu úrodu?

Máte na záhrade vinič a tešíte sa na bohatú úrodu sladkého hrozna? Potom je dôležité venovať sa jeho správnej starostlivosti. Okrem pravidelnej závlahy a dodávania potrebných živín je kľúčové vykonávať tzv. osečkovanie. Možno ste o tomto úkone ešte nepočuli, ale ak ho zanedbávate, pripravujete sa o kvalitnú úrodu. Čo presne osečkovanie znamená a prečo je jún tou najlepšou dobou k jeho vykonaniu?

Vinič práve teraz, v júni, prechádza intenzívnym rastom a kvitnutím. Ak tohtoročný mráz nepoškodil vaše rastliny, je načase sa o vinič postarať. Nechať letorasty rásť bez kontroly by mohlo viesť k nižšej úrode.

Práve teraz je ideálny čas na skrátenie letorastov, čím sa zlepší kvalita hrozna a celkový zdravotný stav rastliny. Tento proces, známy ako osečkovanie, je kľúčovou súčasťou tzv. zelených prác vo vinohrade.

starostlivosť o hrozno
Chcete bohatú úrodu viniča? Nezabudnite na tieto kroky Foto: www.freepik.com

Výhody osečkovania viniča

Osečkovanie viniča prináša veľké výhody. Zlepšuje výnos, cukornatosť, štruktúru a kvalitu hrozna. Ide o proces, pri ktorom sa odstraňujú konce letorastov. Súčasne s tým sa odstraňujú aj všetky choré, napadnuté alebo poškodené letorasty, ktoré by mohli byť zdrojom hubových chorôb.

Správne vykonané osečkovanie by malo zabezpečiť, že nad najvyšším hroznom na letoraste zostane aspoň osem listov. Takto ošetrený vinič lepšie využije slnečný svit, obmedzí nadmerný výpar vody a zlepší sa výživa hrozna, čo vedie k vyššej úrode.

Pri osečkovaní je dôležité dodržiavať správne postupy. Najväčším rizikom je odstránenie príliš mnohých listov, čo by mohlo viesť k nižšej úrode. Je potrebné postupovať opatrne a myslieť na to, že menej je niekedy viac.

Kedy a ako osečkovať vinič

Osečkovanie vykonávame buď pred kvitnutím, čo platí hlavne pre bujne rastúce odrody, alebo po odkvitnutí, keď sa letorasty ešte nezačali ohýbať k zemi a listy si nezačali navzájom tieniť. Pri vysokej hustote olistenia by v prípade vlhkého počasia hrozilo šírenie hubových chorôb.

K osečkovaniu sa najčastejšie používajú záhradnícke nožnice, niektorí vinohradníci využívajú kosák. Vo veľkých vinohradoch sa tento úkon vykonáva mechanizovane. Aby sme udržali vinič vzdušný a primerane hustý, je potrebné osečkovať približne dvakrát počas vegetačného obdobia.

osečkovanie
Chcete bohatú úrodu viniča? Nezabudnite na tieto kroky Foto: www.freepik.com

Nezabúdajte na správnu závlahu

Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o vinič je správna závlaha. Počas intenzívneho rastu a dozrievania plodov potrebuje vinič dostatok vody, ale nesmieme ho prelievať. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená, inak by mohli korene začať hniť, čo by viedlo k výraznému poklesu úrody.

Vinič je náročná rastlina, ktorá vyžaduje pravidelnú a starostlivú opateru. Správne osečkovanie a závlaha sú kľúčové pre dosiahnutie bohatej úrody kvalitných hrozien. Ak sa budete riadiť týmito radami a nezanedbáte starostlivosť o svoj vinič, môžete sa tešiť na bohatú a chutnú úrodu. Osečkovanie je síce náročný úkon, ale jeho výsledky za to rozhodne stoja.

V závere je teda dôležité pripomenúť, že starostlivosť o vinič nie je len o zalievaní a dodávaní živín. Správne osečkovanie a udržiavanie vhodných podmienok pre rast a dozrievanie hrozna sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvňujú kvalitu a množstvo vašej úrody. Ak sa budete riadiť týmito zásadami, váš vinič vám to bohato oplatí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané