Biologický vek sa zníži až o 20 rokov. Podľa lekárky stačí urobiť túto zmenu v jedálničku

Zdieľať
Biologický vek sa zníži až o 20 rokov
Biologický vek sa zníži až o 20 rokov. Podľa lekárky stačí urobiť túto zmenu v jedálničku Foto: www.freepik.com

Je vám 50+ alebo ešte viac? Neznamená to, že by ste si snáď ďalej nemohli aktívne užívať život! Stačí žiť zdravým životným štýlom a vyhnúť sa niektorým záležitostiam, vďaka ktorým naše telo skôr chradne. O čo sa jedná a čo spôsobuje rýchle starnutie?

Starnutie je prirodzený proces, ktorému nemožno uniknúť. Avšak vaše telo máte úplne vo svojej vlastnej moci a jeho postupné starnutie môžete značne spomaliť a jeho prejavy viditeľne zmierniť. Pokiaľ teda túžite nielen vyzerať, ale tiež sa cítiť mladšie, niektoré možné zlozvyky by ste mali zo svojho životného štýlu úplne vylúčiť. Vďaka tomu len tak niekto váš skutočný vek neodhadne.

Na 10 výživových tipov proti starnutiu pleti sa pozrite v tomto videu na YouTube z kanála Sensualite.cz:

Trendom doby je mladistvý vzhľad

V súčasnej dobe vyspelej medicíny, vedou overených stravovacích postupov a celkového zdravotného štýlu, nemusíte vo vyššom veku vyzerať ako babička či starý otec, ako tomu bolo kedysi. Dnes si celkovo populácia užíva vyššieho veku a oveľa vitálnejšieho zdravia.

Záleží však na vašom prístupe a správnej životospráve s dostatočnou dávkou pohybu. Nepodliehajte zbytočne iba sile biznisu, ktorý vám ponúka mnohé prostriedky zvané „anti-age“. Sú často veľmi predražené a nikdy vám neprinesú dlhodobý účinok. Radšej sa zbavte zlozvykov, ktoré starnutie tela značne urýchľujú.

Slovo odborníka

Potvrdzuje to aj odborníčka na anti-age medicínu, lekárka Monika Golková: „Ak budete dobre jesť, môžete váš biologický vek znížiť až o dvadsať rokov. V dnešnej dobe totiž pristupujeme k starnutiu trochu inak ako predtým. V minulosti sa hovorilo o starnutí ako o prirodzenom procese, ktorý nemôžeme ovplyvniť. Dnes ale vieme, že starnutie ovplyvniť môžeme – spomaliť ho.“ Čo teda zbytočne urýchľuje starnutie organizmu?

Nedostatok spánku

Kvalitný spánok je nevyhnutný na správne fungovanie tela a mozgu. Pokiaľ spíte málo, organizmus sa nedokáže správne a dostatočne regenerovať. Často to vedie k hromadeniu nezdravých voľných radikálov, ktoré zbytočne poškodzujú bunky a urýchľujú proces starnutia.

nespavosť
Biologický vek sa zníži až o 20 rokov. Podľa lekárky stačí urobiť túto zmenu v jedálničkuFoto: www.freepik.com

Stres len v zdravej miere

Podobná situácia nastáva, keď ste dlhodobo v strese. Nepatrná dávka občas nie je na škodu, potrénuje vaše zmysly a dodá telu ten správny adrenalín. Avšak akonáhle podliehate silným stresovým situáciám po dlhší čas, ničí to vaše telo, ktoré začne starnúť oveľa rýchlejšie. Je zaťažené a nestíha regenerovať. Vysoká hladina kortizolu, stresového hormónu, poškodzuje bunky a tkanivá.

Nezdravá strava

Ďalším zabijakom nášho zdravia, a teda aj rýchlejšieho starnutia organizmu, je nevhodný jedálniček a nadmerná konzumácia nevhodných potravín. Vyhnite sa preto priemyselne spracovaným potravinám, cukru, tučným pokrmom a nadmernej konzumácii bielej múky. Ich negatívne účinky často vedú k vzniku obezity, cukrovky a k ďalším nepríjemným chronickým chorobám, ktoré sú spojené s predčasným starnutím.

„Najväčšími nepriateľmi zdravého vzhľadu pleti sú alkohol, káva, rafinovaný cukor, príliš soli, jednoduché sacharidy, údeniny, tučná strava a nasýtené tuky. Ďalej soľ, cukor, alkohol a rôzne konzervované potraviny,“ uviedla Petra Samková, dermatologička a primárka Kliniky estetickej medicíny Petra Clinic.

zdravá strava
Biologický vek sa zníži až o 20 rokov. Podľa lekárky stačí urobiť túto zmenu v jedálničkuFoto: www.freepik.com

Príliš veľa slnka

Je pravdou, že slnko je pre naše telo dôležité, aby malo dostatočnú dávku vitamínu D. Avšak nič sa nemá preháňať! Pokiaľ teda chcete, aby bola pokožka vášho tela stále ako z alabastru a starla pomalšie, nevystavujte sa nikdy prudkému slnku a vždy používajte vonku ochranný krém s dostatočným faktorom.

Zdroj: www.novinky.cz, www.idnes.cz, www.marianne.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané