Ako vyrobiť prírodný postrek proti voškám? Ochrana bez chemikálií

Zdieľať
postrek
Ako vyrobiť prírodný postrek proti voškám? Ochrana bez chemikálií Foto: www.freepik.com

Pestovanie domácej zeleniny je snom mnohých obyvateľov mestských bytov a každodennou realitou ľudí žijúcich v domoch so záhradou. Príprava sadeníc si vyžaduje veľa času, preto si určite nechceme nechať prácu zničiť drobnými škodcami. Vyrobme si preto účinný prírodný postrek proti voškám.

Pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia je stále populárnejšie. Ľudia sa čoraz viac obracajú k prírodným metódam ochrany rastlín, pretože chcú konzumovať zdravé a bezpečné plody bez chemikálií. Navyše, chemické postreky môžu poškodzovať aj prospešný hmyz a zvieratá v našich záhradách. Čo teda môžeme urobiť? Vrátiť sa k prírodným riešeniam, ktoré používali už naši predkovia.

Silné prírodné suroviny

Na výrobu účinného spreja proti škodcom budete potrebovať feferónky, kajenské korenie, cesnak, zmáčadlo (napríklad prostriedok na umývanie riadu) a vodu. Nezabudnite ani na ochranné pomôcky, ako sú rukavice, ochranné okuliare a rúška. Pri práci s týmto materiálom je dôležitá opatrnosť.

Postup výroby

Feferónky nakrájajte na malé kúsky, aby ste ich mohli následne rozomlieť v mixéri. Použite približne jeden a pol šálky papričiek. K nim pridajte niekoľko strúčikov cesnaku a lyžičku kajenského korenia. Pre lepšie premiešanie pridajte malé množstvo vody. Po niekoľkých sekundách mixovania vznikne silná zmes, ktorá je veľmi dráždivá.

Bezpečnosť pri práci

Dávajte si pozor, aby sa rozomletý materiál nedostal do kontaktu s pokožkou alebo očami. Následky môžu byť nepríjemné a dlhodobé.

Dokončenie postreku

Zmes nalejte do desiatich litrov vody (bežne veľké vedro), prikryte napríklad drevenou doskou a nechajte celý deň odstáť. Následne preceďte len čistú tekutinu do druhého vedra. Pridajte polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu alebo tekutého mydla a dôkladne premiešajte.

Aplikácia a opakovanie

Roztok aplikujte na rastliny rozprašovačom. Dôležité je, aby sa dostal všade, kde je potrebné. Vďaka zmáčadlu sa dobre usadí na rastlinách a vošky ani iný savý hmyz sa im už nebudú venovať. Postrek opakujte dvakrát týždenne a vždy po daždi. Pri ovocí, ktoré chcete čoskoro zbierať, postrek nepoužívajte.

Okrem feferónkového postreku môžete vyskúšať aj iné prírodné metódy. Napríklad, levanduľový olej alebo odvar z cibuľových šupiek sú tiež účinné proti rôznym škodcom. Vyskúšať môžete aj výluh z žihľavy, ktorý je výborným hnojivom a zároveň odpudzuje škodlivý hmyz. Výhodou týchto metód je ich šetrnosť k životnému prostrediu a možnosť ich ľahkej prípravy doma.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané