Ako úspešne pestovať kôpor? Takto dosiahnite bohatú úrodu

Zdieľať
kôpor
Ako úspešne pestovať kôpor? Takto dosiahnite bohatú úrodu Foto: depositphotos.com

Pestovanie kôpru môže byť niekedy zložité, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Tento článok vám poradí, ako urýchliť rast kôpru a zabezpečiť, aby ste ho mali dostatok pre svoje kuchynské potreby. Dozviete sa, ako správne sadiť kôpor, kde ho umiestniť a aké podmienky mu najviac vyhovujú.

Ako úspešne pestovať kôpor: Tipy a triky pre bohatú úrodu

Aromatický kôpor – nepostrádateľná bylinka do kuchyne

Kôpor je veľmi aromatická bylinka, ktorá je vynikajúca nielen na prípravu tradičných jedál ako kôprová omáčka či polievka, ale aj do mnohých ďalších pokrmov. Kôpor je jednoročná rastlina, ktorá sa však môže v záhrade objavovať každý rok, ak sa vysemení.

Ak sa kôpor vysemení, znamená to, že ste ho nezbierali včas a nechali ho vykvitnúť. To však nemusí byť problém, pretože aj kôprové semienka sú veľmi užitočné a chutné.

kôpor
Ako úspešne pestovať kôpor? Takto dosiahnite bohatú úrodu Foto: depositphotos.com

Rýchlejšie klíčenie kôprových semien

Ako pri všetkých semenách, aj pri kôprových platí, že by nemali byť príliš staré, pretože ich klíčivosť s časom klesá. Pred výsevom ich namočte na niekoľko hodín až deň, čo urýchli klíčenie. Bez namáčania by klíčili 10 až 12 dní, ale namočené semienka klíčia rýchlejšie.

Hoci kôpor dokáže prežiť aj veľmi nízke teploty, pre ideálne klíčenie je vhodná teplota okolo 20 °C. Semená vysievajte do riadkov alebo hniezd, čo zabezpečí, že sa rastliny nebudú ohýbať vo vetre a vytvoria kompaktné trsy. Odporúča sa sadiť kôpor v blízkosti šalátu, kapusty alebo cibule.

Kam zasadiť kôpor, aby rýchlo rástol?

Kôpor potrebuje pôdu bohatú na živiny, dobre priepustnú a dostatočne osvetlené miesto. Ideálne je, ak je rastlina vystavená slnečnému žiareniu aspoň 6 až 8 hodín denne. Najlepšie rastie v neutrálnych až mierne kyslých pôdach s pH medzi 5,5 a 6,5.

Kôpor má rád pravidelnú zálievku a prospeje mu aj mulčovanie, ktoré udrží pôdu dlhšie vlhkú, no nemá rád, ak stojí vo vode. Vyhnite sa pestovaniu kôpru na miestach, kde predtým rástol zeler, mrkva, ligurček alebo rasca, pretože na týchto stanovištiach je náchylnejší na choroby a škodcov.

Počas sezóny kôpor nepotrebuje špeciálne hnojenie. Postačí mu nálev z kompostu, hnojivo z kvasníc alebo rôzne bylinné hnojivá. Všeobecne však bylinky prílišné hnojenie nepotrebujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané