Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody

Zdieľať
Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody
Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody Foto: gettyimages.com

Túžite po mieste, kde by ste si na vzduchu mohli chvíľu oddýchnuť alebo raňajkovať počas krásnych slnečných dní, ale nevlastníte dom so záhradou?

Aj malý balkón alebo terasa sa dá krásne zútulniť a zariadiť. Máme pre vás veľa inšpiratívnych tipov …

Bola by veľká škoda, aby váš balkón bol nevzhľadným skladiskom alebo len sušiarňou bielizne. Stačí trocha upratovania, pár zmien a nápadov, niekoľko chytrých pomocníkov a vychytávok a kúsok tohto priestoru môžete zmeniť vo veľmi príjemnú oddychovú zónu, kde si radi vychutnáte šálku kávy či vínko. Miestom, kde sa budete kochať rozkvitnutou oázou, sami si vypestujete vlastné bylinky alebo sladké jahody …

Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody
Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody Foto: gettyimages.com

Nábytok by mal byť skladný a odolný . Keďže na balkónoch väčšinou bojujeme s miestom, je najlepšie vyberať nábytok menších rozmerov. Predávajú sa aj špeciálne sety na balkóny. Skvelým tipom je sklopný závesný stolček, ktorý podľa potreby použijete a zaberie minimum miesta. Ak máte miesta dosť, doprajte si závesné hojdacie kreslo, v ktorom sa vám bude krásne relaxovať. Každopádne vždy vyberajte taký nábytok, aby sa vám s ním dobre manipulovalo a mohli ste po sezóne ľahko odsťahovať. Ale berte tiež do úvahy to, aby bol dostatočne odolný a vydržal rozmary počasia. Väčšinou totiž bude vystavený prudkému slnku, dažďu a vetru.

Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody
Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody Foto: gettyimages.com

Ak máte na podlahe nezvhledný betón, balkón krásne zútulnia špeciálnej podlahové drevené dosky . Ľahko a rýchlo ich zložíte vďaka nástrčným spojom.

Ak sa budete chcieť na balkóne či terase zdržiavať aj po zotmení, hodiť sa vám budú aj originálne svetielka. Výhodou je, že celý rad z nich už nepotrebuje elektrické vedenie, pretože majú solárne batérie. Príjemnú atmosféru navodíte aj obyčajnými čajovými sviečkami vo svietnikoch či lampášoch.

Myslite tiež na súkromie . Je jasné, že aby ste sa tu cítili naozaj dobre, nestojíte o obzeranie zvýdavých susedov. Intimitu vám pomôžu vytvoriť najrôznejšie zásteny, ktoré môžu byť sklápacie alebo je možné ich pripevniť zábradlie. Ak si vyberiete vhodný materiál, môžu balkón chrániť aj proti vetru.

Bez krásnych farebných kvetín to nikdy nebude dokonalá oáza pokoja a pohody. Na výber máte nepreberné množstvo rastlín, ale aj kvetináčov, ktoré vám miesto skrášlia. Kvetináče môžete vešať na parapety či zábradlie alebo zaobstarať špeciálny rebrík či schodíky. Vytvoriť si tu môžete aj vlastnú bylinkovú záhradku a pri troche starostlivosti vypestovať aj vlastné ovocné a zeleninové plody.

Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody
Ako urobiť z malého balkóna oázu pohody Foto: gettyimages.com

Milujete grilovanie, ale túto radosť si doma odopierate, pretože nevlastníte záhradku, ale len malý balkón alebo terasku? Nezúfajte! Aj tu si grilované mäso či zeleninu môžete dopriať. Pre grilovanie na balkóne je ale lepšie používať elektrické a plynové grily, určené na vonkajšie použitie. Alebo si kúpte špeciálny gril, ktorý nie je väčší než bežný kvetinový truhlík a ktorý zavesíte na akékoľvek balkónové zábradlie. Skvelým tipom je tiež revolučný bezdymový gril na drevené uhlie. Vďaka jeho unikátnej konštrukcii a sympatickým rozmerom môžete grilovať doma na balkóne, na terase alebo aj na cestách, bez toho aby ste znepríjemňovali život svojmu okoliu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané