Ako účinne znížiť cholesterol? Potraviny pre zdravie srdca

Zdieľať
Cholesterol
Ako účinne znížiť cholesterol? Potraviny pre zdravie srdca Foto: depositphotos.com

Chcete znížiť hladinu nezdravého cholesterolu a zlepšiť svoje celkové zdravie? Kľúčom je správne stravovanie a úprava životného štýlu. Zistite, ktoré potraviny a návyky vám môžu pomôcť dosiahnuť tento cieľ a udržať si zdravé srdce.

Vysoký cholesterol je vážnym zdravotným rizikom pre mnohých ľudí. Našťastie existujú spôsoby, ako jeho hladinu znížiť, a to nielen pomocou liekov. Úprava stravy a životného štýlu môže výrazne prispieť k zlepšeniu vášho zdravia a zníženiu cholesterolu.

Rozpustná vláknina

Do svojho jedálnička nezabudnite zaradiť rozpustnú vlákninu. Nachádza sa v ovsených vločkách, celozrnných výrobkoch a strukovinách. Táto vláknina viaže cholesterol v tráviacom trakte a bráni jeho vstrebávaniu do krvi. Už po štyroch týždňoch pravidelného konzumovania môžete zaznamenať zníženie cholesterolu.

Ovocie a zelenina

Konzumujte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vlákninu a dôležité vitamíny. Pomôžu nielen znížiť cholesterol, ale aj znížiť riziko srdcových ochorení.

ovocie a zelenina
Ako účinne znížiť cholesterol? Potraviny pre zdravie srdca Foto: www.freepik.com

Korenie a bylinky

Čerstvé bylinky môžu byť skvelým pomocníkom pri znižovaní nezdravého cholesterolu. Nahraďte bežne používanú soľ a korenie bylinkami ako kurkuma, zázvor, cesnak, oregano, šalvia, mäta, tymián, klinčeky a nové korenie.

Nenasýtené tuky

Vyhýbajte sa potravinám bohatým na nasýtené tuky a dajte prednosť nenasyceným tukom. Medzi ne patrí avokádo, olivy, orechy a tučné ryby. Omega-3 mastné kyseliny v týchto potravinách pomáhajú znižovať LDL (zlý) cholesterol a zvyšovať HDL (dobrý) cholesterol.

Sója

Sója je ďalším účinným bojovníkom proti cholesterolu. Konzumujte ju v čo najmenej spracovanej forme, napríklad vo forme sójových bôbov alebo sójového mlieka. Obsahuje izoflavony, ktoré pomáhajú znižovať LDL cholesterol.

sója
Ako účinne znížiť cholesterol? Potraviny pre zdravie srdca Foto: www.freepik.com

Zelený čaj

Pravidelné pitie zeleného čaju môže výrazne znížiť hladiny nezdravého cholesterolu a pôsobí aj ako prevencia proti srdcovým chorobám vrátane infarktu.

Kedy je ten správny čas?

Podľa odborníkov záleží aj na tom, kedy tieto potraviny konzumujete. Začnite svoj deň zdravými raňajkami z ovsených vločiek s orechmi a ovocím. Na večeru si dajte rybu bohatú na omega-3 mastné kyseliny a zeleninu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané