Ako účinne ochrániť ruže pred voškami a inými škodcami?

Zdieľať
ruže
Ako účinne ochrániť ruže pred voškami a inými škodcami? Foto: www.freepik.com

Každý záhradkár sníva o krásnej a starostlivo upravenej záhrade plnej kvitnúcich ruží a chutného ovocia. Avšak, tento sen často narušujú rôzni škodcovia. V tomto článku sa dozviete, ako účinne ochrániť svoje ruže pred škodcami pomocou prírodných a cenovo dostupných metód, ktoré zaručia, že vaše ruže budú aj naďalej rozkvitať a tešiť váš pohľad.

Ako ochrániť ruže pred škodcami?

Každý záhradkár túži po záhrade plnej nádherných ruží a sladkých plodov. Predstavte si, že sedíte na terase a kocháte sa krásnymi ružami, ktoré kvitnú okolo vás. No, tieto sny môžu narušiť rôzne druhy škodcov. Dnes vám ukážeme, ako ochrániť ruže pred škodcami, aby mohli ďalej kvitnúť a potešiť vaše oči.

S akými škodcami sa môžete stretnúť?

Ruže najčastejšie trpia napadnutím vošiek, húseníc a chrobákov. Z týchto škodcov sú najnebezpečnejšie práve vošky. Tieto malé hmyzy, ktoré patria do radu polokrídlovcov, môžu nielen poškodzovať rastliny tým, že sa živia ich šťavami, ale tiež prenášať rôzne rastlinné vírusy. Vošky sa dokážu rozmnožovať veľmi rýchlo, preto je dôležité začať bojovať proti nim čo najskôr.

vošky
Ako účinne ochrániť ruže pred voškami a inými škodcami? Foto: depositphotos.com

Príprava na boj proti voškám

Pred tým, ako sa pustíte do boja proti voškám, je dôležité pochopiť ich návyky. Vošky obľubujú mladé výhonky a mäkké listy, kde najčastejšie kladú svoje vajíčka. Tieto vajíčka prezimujú a s príchodom teplých dní sa liahnu nové vošky.

Vošky sú ako domáci dobytok pre mravce. Výkaly vošiek obsahujú veľa cukru, ktorý je pre mravce veľmi atraktívny. Preto mravce vošky chránia a roznášajú ich po rastlinách. Preto je potrebné sa pripraviť aj na boj s mravcami.

Prírodní nepriatelia vošiek sú lienky a niektoré druhy vtákov, ako sú sýkorky a vrabce. Napriek tomu bude pravdepodobne nevyhnutné, aby ste sa do boja pustili sami.

postrek na ruže
Ako účinne ochrániť ruže pred voškami a inými škodcami? Foto: www.freepik.com

Spôsoby boja proti voškám

  1. Jednoduché umývanie: Vošky môžete z rastlín zmyť pomocou hadice. Tento spôsob je jednoduchý, ale vošky sa môžu časom vrátiť. Aby sa tak nestalo, postriekajte rastliny mydlovým roztokom. Na 10 litrov vody použite 125 ml tekutého mydla alebo 100 g dechtového mydla. Mydlové roztoky sú cenovo dostupné a bezpečné pre rastliny.
  2. Rastlinné nálevy: Existuje niekoľko druhov rastlinných nálevov, ktoré môžete použiť. Napríklad, cesnakový nálev sa pripravuje z 200 g hlávok cesnaku, ktoré sa namočia do litra vody a nechajú sa stáť 5 dní. Potom 25 ml tohto nálevu zmiešajte s 10 litrami vody a postriekajte rastliny.
  3. Tabakový nálev: Na 5 litrov vody použite 200 g tabaku a nechajte ho lúhovať dva dni. Potom pridajte ďalších 5 litrov vody, preceďte a postriekajte rastliny.
  4. Amoniakový roztok: Pripravte roztok z dvoch polievkových lyžíc amoniakového liehu a jednej polievkovej lyžice tekutého mydla. Rozmiešajte v 10 litroch teplej vody a dôkladne premiešajte. Pri postrekovaní postupujte odspodu nahor.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané