Ako správne sadiť paradajky, papriky a uhorky? Ich vzdialenosť je dôležitá

Zdieľať
sadenie paradajok
Ako správne sadiť paradajky, papriky a uhorky? Ich vzdialenosť je dôležitá Foto: www.freepik.com

Po odchode zmrzlých mužov, teda v polovici mája, je ideálny čas na vysádzanie sadeníc paradajok, paprík a uhoriek na otvorený záhon. Ako však zabezpečiť, aby mali rastliny dostatok priestoru na rast a predišli sme šíreniu chorôb? Prečítajte si naše odporúčania o správnych vzdialenostiach medzi sadenicami, ktoré vám pomôžu dosiahnuť bohatú úrodu.

Správna vzdialenosť sadeníc: Prečo je dôležitá?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vzdialenosť medzi sadenicami je nepodstatný detail. Avšak, dodržiavanie správnych vzdialeností medzi rastlinami na záhone je nesmierne dôležité z niekoľkých dôvodov.

Rastliny majú viac priestoru na rast

Každá rastlina potrebuje dostatok priestoru pre svoj rast a vývoj koreňového systému. Pri príliš hustom vysádzaní môžu rastliny medzi sebou súťažiť o živiny a vlhkosť, čo obmedzuje ich rast a vývoj. Zachovávaním správnych vzdialeností medzi sadenicami zabezpečíte, že každá rastlina bude mať dostatok priestoru na svoj rast a vývoj.

paprika
Ako správne sadiť paradajky, papriky a uhorky? Ich vzdialenosť je dôležitá Foto: depositphotos.com

Predchádzate šíreniu chorôb

Príliš tesné umiestnenie rastlín zvyšuje aj riziko šírenia chorôb a škodcov. Keď sú rastliny veľmi blízko seba, ľahšie sa medzi nimi šíria plesne, hubové infekcie alebo bakteriálne choroby. Dodržiavaním správnych vzdialeností medzi sadenicami minimalizujete ich vzájomný kontakt, čím znižujete riziko šírenia chorôb.

Optimálne množstvo slnečného svetla a prúdenie vzduchu

Správna vzdialenosť medzi rastlinami umožňuje optimálne osvetlenie a prúdenie vzduchu. Príliš hustý porast môže zatieniť nižšie rastliny alebo blokovať prúdenie vzduchu, čo často vedie k problémom, ako je hniloba plodov alebo premnoženie škodcov. Zachovávaním správnych vzdialeností medzi rastlinami zabezpečíte, že každá rastlina má prístup k dostatočnému množstvu slnečného svetla a vzduchu.

úroda uhoriek
Ako správne sadiť paradajky, papriky a uhorky? Ich vzdialenosť je dôležitá Foto: www.freepik.com

Ako ďaleko od seba sadiť rastliny?

Tyčkové paradajky

Tyčkové paradajky sadíme vo vzdialenosti 70 až 80 centimetrov, a to v rozstupe 40 až 50 centimetrov.

Kríčkové paradajky

Kríčkové paradajky sadíme vo vzdialenosti 60 až 70 centimetrov a v rozstupe 20 až 30 centimetrov.

Papriky

Papriky sadíme do riadkov vzdialených od seba 60 centimetrov, medzi rastlinami nechávame miesto 25 až 40 centimetrov.

Uhorky

Pri uhorkách je hustota výsadby závislá od ich typu. Nakladačky sadíme 7 až 8 sadeníc na 1 meter štvorcový, rovnomerne rozložených. Pri šalátových alebo poľných uhorkách postačí 5 sadeníc na 1 meter štvorcový.

Správna vzdialenosť medzi sadenicami zabezpečí ich celkové zdravie. Dodržiavaním uvedených zásad zabezpečíte, že každá pestovaná rastlina bude mať ideálne prostredie pre svoj rast a tvorbu plodov. Vďaka tomu sa môžete tešiť na bohatšiu úrodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané