Ako správne ošetriť podlahu z dreva

Zdieľať
Ako správne ošetriť podlahu z dreva
Ako správne ošetriť podlahu z dreva Foto: depositphotos.com

Ak ste si zaobstarali drevenú podlahu, alebo ste ju už zdedili pri kúpe objektu, je určite krásna. Je to preto, že drevo je prírodný materiál a podlahy z neho sú pre svoju teplú farebnosť veľmi obľúbené. Ale aby sme sa mohli z drevenej podlahy radovať čo najdlhšie, povieme si niekoľko rád o ošetrovaní takejto podlahy.

1.

V súčasnej dobe každý výrobca drevených podláh ponúka súčasne i prostriedky na ich ošetrenie. Máme tri základné typy pre údržbu drevenej podlahy. Podlahu môžeme nalakovať, ošetriť olejom, alebo zvoliť podlahu voskovanú. Všetky tieto úpravy sa robia okamžite pri položení podlahy.

2.

Priemyselné laky sa začali používať už na začiatku dvadsiateho storočia. Najprv to boli fenolové živice, po nich nitrocelulózové laky a potom akrylové živice, polyuretány a epoxidy. Súčasnosť patrí predovšetkým vodou riediteľným lakom a tiež sa vraciame k prírodným spôsobom údržby, teda renesancie olejov a voskov. Tieto prostriedky sú vďaka moderným postupom v technológii ale technicky úplne na novej úrovni.

3.

Impregnácia je ochrana dreva a hlavne jeho škár proti vlhkosti. Vykonáva sa po položení každej plávajúce podlahy v celej ploche. Zapracovaním impregnačného prípravku do škár podlahy dôjde k vytvoreniu ochrannej vrstvy v spojoch, a tým aj k predĺženiu životnosti celej podlahy.

4.

Jednou z možností údržby drevenej podlahy je lakovanie. V dnešnej dobe sa používajú najviac laky vodou riediteľné, čo nám uľahčuje ich použitie. Pred lakovaním drevených podláh si dobre spočítame, koľko budeme zvoleného laku potrebovať. Lak sa nanáša v dvoch až troch vrstvách.

5.

Ďalší spôsob ošetrenia drevenej podlahy je naolejovanie a voskovanie. Dnes máme na trhu nepreberné množstvo týchto prípravkov na údržbu drevených podláh. Vosk aj olej nanášame ručne alebo strojom v dvoch vrstvách. Tá prvá musí samozrejme dobre zaschnúť a môžeme ju aj prebrúsiť. Olej necháme vsiaknuť a potom povrch vytrieme do sucha. Po vytvrdnutí, čo je podľa typu niekedy už za osem hodín, natiahneme druhú vrstvu už prípravky, ktoré sú vodou riediteľné. Tu stačí podlahu poriadne naolejovať a nechať niekoľko hodín odpočinúť, aby sa všetok olej vsiakol. Potom podlahu vyleštíme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané