Ako si pripraviť mesačné mlieko na relaxáciu a zdravý spánok?

Zdieľať
med a mlieko
Ako si pripraviť mesačné mlieko na relaxáciu a zdravý spánok? Foto: www.freepik.com

Mesačné mlieko je obľúbený nápoj pochádzajúci z ajurvédy, ktorý pomáha pri zlepšení spánku a zmiernení stresu. Tento tradičný indický recept, ktorý sa dá ľahko pripraviť doma, obsahuje špeciálne koreniny a magickú prísadu – ašvagandu. Zistite, ako si pripraviť tento lahodný a upokojujúci nápoj a prečo by ste ho mali zahrnúť do svojej večernej rutiny.

Mesačné mlieko: Vylepšené teplé mlieko s medom

Mlieko s medom odporúčali už naše babičky a odborníci im dávajú za pravdu. Mesačné  mlieko je vylepšená verzia tohto klasického nápoja, ktorá obsahuje aj ďalšie prospešné ingrediencie. Keď si tento nápoj pripravíte do pekného hrnčeka, jeho účinky na telo aj dušu budú ešte silnejšie. Mesačné mlieko však obsahuje jednu zvláštnu a zaujímavú ingredienciu.

Čo patrí do mesačného mlieka?

Mesačné mlieko je recept z ajurvédy, tradičného indického liečiteľstva, ktoré má korene staré až tritisíc rokov. V rôznych obmenách sa teplé mlieko s medom používalo na upokojenie pred spaním po celom svete. Čím sa teda líši mesiaca mlieko od bežného teplého mlieka s medom? Pridáva sa doň viacero korenín, a preto je skôr čajom s mliekom, čo je typické pre indické nápoje.

Koreniny môžete nasypať priamo do horúceho mlieka alebo ich sparte ako čaj a zalejte mliekom podľa chuti. Medzi koreniny patria napríklad vanilka, muškátový oriešok, škorica, kardamóm, čierny korenie, kurkuma a samozrejme ašvaganda. Počujete to prvýkrát?

ašvaganda
Ako si pripraviť mesačné mlieko na relaxáciu a zdravý spánok? Foto: www.freepik.com

Ašvaganda: Magická prísada mlieka

Prášok z ašvagandy je prírodný prostriedok na relaxáciu a dobrú náladu. Predáva sa jemne drvený a má krémovú farbu. Nemá výraznú chuť ani zápach.

Ašvaganda,má antivírusové, protizápalové a antioxidačné účinky. Pôsobí proti starnutiu, pomáha pri strese a vyčerpaní a je účinným afrodiziakom pre mužov aj ženy. Ašvaganda je tiež adaptogén, čo znamená, že zvyšuje odolnosť proti stresu, únave a podporuje celkové zdravie.

Adaptogény, medzi ktoré patrí aj ženšen, kustovnica čínska alebo lesklokôra, sú rastliny používané v ajurvéde a čínskej tradičnej medicíne. Ašvaganda sa používa tisíce rokov, ale západná medicína ešte stále skúma jej presné účinky. Hoci sú výsledky doterajších štúdií sľubné, je potrebné vykonať ďalší výskum.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané