Ako sa starať o pivonky po odkvitnutí pre bohaté kvitnutie na budúci rok?

Zdieľať
pivonka
Ako sa starať o pivonky po odkvitnutí pre bohaté kvitnutie na budúci rok? Foto: www.freepik.com

Ak chcete, aby vaše pivonky boli zdravé po celé leto a krásne kvitli aj na budúci rok, je dôležité vedieť, čo robiť po odkvitnutí. Pivonky sú známe svojou dlhovekosťou, ale vyžadujú si dôslednú starostlivosť, najmä na konci kvitnúcej sezóny. V tomto článku sa dozviete, ako správne ošetrovať bylinné pivonky po odkvitnutí a aké chyby sa vyvarovať.

Viete, že to, čo urobíte s pivonkami po odkvitnutí, môže výrazne ovplyvniť ich zdravie počas zvyšku leta a ako dobre budú kvitnúť na budúci rok? Pivonky (Paeonia) sú obľúbené pre svoju dlhovekosť. V čínskom meste Taiyuan môžete vidieť stromovú pivoňku, ktorá bola zasadená pred viac ako 400 rokmi a stále kvitne. Tento dlhý život však vyžaduje starostlivú údržbu, najmä po odkvitnutí.

Existuje niekoľko druhov pivoniek, ale v tomto článku sa zameriame na bylinné pivonky. Tieto kvety každoročne na jeseň odumrú a na jar opäť vyrastú. Bohato kvitnú štyri až šesť týždňov na konci jari a patria medzi najdlhšie kvitnúce trvalky. Každý kvet môže v plnej kráse vydržať 10 až 12 dní.

Napriek veľkej obľube existuje mnoho otázok o tom, ako sa starať o pivonky po odkvitnutí. Mali by sa zastrihnúť? O koľko? A je potrebné ich hnojiť?

pivonky na záhrade
Ako sa starať o pivonky po odkvitnutí pre bohaté kvitnutie na budúci rok? Foto: depositphotos.com

Ako pestovať bylinné pivonky

Čo robiť s kvetmi, keď zvädnú a opadajú?

Akonáhle kvet pivotky začne vädnúť, mal by byť odstránený z rastliny. Nielenže to udržiava ker čistý a upravený, ale tiež to pomáha zachovať silu rastliny pre budúci rok. Ak sa odumretý kvet ponechá na rastline, odoberá jej vzácne živiny. Rastlina totiž stále posiela energiu do vädnúceho kvetu, dúfajúc, že ho opraví. Keď sa kvet odstrihne, rastlina môže efektívnejšie využiť svoje živiny na podporu rastu listov a koreňov, kde sa uchováva energia pre budúci rok.

Najlepší spôsob, ako odstrániť staré kvety, je zastrihnúť stonku až k prvému plnému listu. Snažte sa zachovať čo najviac listov na rastline, pretože zelené časti cez fotosyntézu vyživujú ker a dodávajú silu, ktorú pivonka využije v budúcom roku.

Hnojenie pivoniek po odkvitnutí

Hnojenie po odkvitnutí sa môže zdať zvláštne, ale je to kľúčový krok pre zdravie pivonky v nasledujúcej sezóne. Samotné kvitnutie odoberá mnoho živín a pôda ich môže mať nedostatok. Hnojivo pomôže rastline rýchlo sa zotaviť a nasadiť väčšie množstvo listov, ktoré jej poskytnú silu do budúcnosti. Najlepšie hnojivá pre pivonkové kry sú rohovina a kostná múčka, ktoré rýchlo posilňujú korene.

Čo nerobiť s pivonkami po odkvitnutí

Nikdy nepresádzajte pivonky po odkvitnutí. S touto činnosťou počkajte do jesene, čo je aj najlepšia doba na výsadbu nových kríkov alebo rozdelenie a presadenie starých.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané