Ako prírodne ochrániť záhradku pred škodcami?

Zdieľať
škodcovia na záhrade
Ako prírodne ochrániť záhradku pred škodcami? Foto: depositphotos.com

Pokiaľ máte radi prírodu a krásu vlastnej záhradky, určite viete, aké dôležité je chrániť ju pred rôznymi škodcami. Našťastie, existuje mnoho spôsobov, ako zabezpečiť zdravý rast rastlín bez použitia chemikálií. V tomto článku sa dozviete, ako prírodne bojovať proti škodcom, ktoré rastliny a zvieratá vám pomôžu, a ktoré prípravky sú najefektívnejšie. Pripravte sa na sezónu so zdravou a krásnou záhradkou!

Prírodná ochrana záhradky pred škodcami

Nie je nič krajšie, než sa kochať krásou a atmosférou záhradky, ktorá je plná života. Stromy, kríky, kvety, plody a drobný hmyz spolu vytvárajú prírodné bohatstvo a pomáhajú chrániť záhradku pred škodcami. Pripravte sa na všetko spoločne s vašimi rastlinkami, aby vás nič neprekvapilo!

Šťastie praje pripraveným

Dôležité je dodržiavať niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu eliminovať hrozby. Jedným z pilierov ochrany je zdravá pôda, ktorá nie je vystavená chemikáliám. Taká pôda podporuje rast silných a odolných rastlín, ktoré sa dokážu samy brániť proti škodcom.

Kto vám pomôže s ochranou záhradky?

Podporujte svoju záhradku kúpou zdravých rastlín, ktoré prospievajú v danom prostredí. Nebojte sa prítomnosti prirodzených nepriateľov škodcov, ako sú lienky, pestrice alebo zlatoočky. Napríklad afrikán svojim aromatickým vôňou priláka tieto užitočné druhy a zároveň odradí pôdne háďatká. Výsadba afrikánov v blízkosti kapusty ochráni rastliny pred motýľom bielokvetým.

lienka sedembodková
Ako prírodne ochrániť záhradku pred škodcami? Foto: depositphotos.com

Zoznámte sa s lienkou sedembodkovou

Lienka sedembodková, známa aj ako beruška, je cenným pomocníkom v záhrade, kde sa živí voškami a červcami. Dokáže skonzumovať až 600 vošiek denne! Lienky sú tiež zaujímavé svojim výzorom – majú červené krovky s tromi bodkami na každej strane a jedným uprostred. Ak sa cítia ohrozené, hrajú mŕtveho, čím sa chránia pred predátormi.

Invazívna lienka východná

Slunéčko východné je invazívny druh, ktorý ohrozuje nielen lienku sedembodkovú, ale aj ďalšie druhy hmyzu. Tento druh napáda vajíčka, larvy a dospelce iných lienok a zlatoočiek, čím narušuje prirodzený ekosystém.

Ako ešte bojovať proti škodcom?

Použite mechanické bariéry, ako sú ochranné siete, ktoré zabránia prístupu škodcov. V niektorých prípadoch je nutné ručne zbierať housenky či mandelinky. Na boj proti škodcom môžete využiť aj botanické pesticídy. Napríklad Rock Effect NEW obsahuje olej zo semien stromu Pongamia pinnata, ktorý účinne bojuje proti mšiciam, moliciam a ďalším škodcom.

lienka východná
Ako prírodne ochrániť záhradku pred škodcami? Foto: depositphotos.com

Prírodné postreky a starostlivosť

Pri ochrane okrasných rastlín na balkóne môžete použiť postrek Symfonie s obsahom pongamového oleja, ktorý nielenže likviduje škodcov, ale aj hnojí rastliny a dodáva im lesk. Prírodné prípravky sú skvelým spôsobom, ako udržať svoju záhradku zdravú a krásnu bez použitia chemikálií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané