Ako pripraviť dokonalé slané pirôžky, ktoré vydržia čerstvé celý týždeň?

Zdieľať
pirôžky
Ako pripraviť dokonalé slané pirôžky, ktoré vydržia čerstvé celý týždeň? Foto: depositphotos.com

Tieto chutné slané pirôžky, ktoré získali názov podľa starej rodinnej tradície, sú obľúbeným receptom našej babičky. Podľa legendy boli známe už počas druhej svetovej vojny, keď sa pripravovali pre vojakov na fronte. Sú jednoduché na prípravu, dlho vydržia čerstvé a potešia každého, kto ich ochutná.

Slané pirôžky „Strelecké“, po ktorých váš muž bude nežný a bude vás nosiť na rukách

Moja babička sa veľmi pýšila svojím dievčenským priezviskom, ktoré si ponechala aj po svadbe – Strelecká. Vždy hovorila, že ich rodina mala dlhú vojenskú tradíciu a jej praprapradedo bol významný strelec. Pre mňa a moju sestru však bola babička známa najmä vďaka svojim slaným pirôžkom, ktoré nesú rodinné meno – Strelecké slané pirôžky.

História receptu

Až v tínedžerskom veku sme zistili, že tento lahodný recept nemá svoje meno len vďaka našej babičke, ale že sa tieto pirôžky pripravovali už počas druhej svetovej vojny na fronte. Boli známe ako frontové pirôžky a každá gazdinka mala tento recept v malíčku. Ich výhodou bolo, že vydržali dlho čerstvé a neplesniveli.

Strelecké slané pirôžky podľa babičkinho receptu

Za viac ako pol storočia sa recept takmer nezmenil. Cesto je výnimočne jemné a aromatické, pirôžky sú vždy mäkké a chrumkavé. Najväčšou výhodou je, že netreba dlho miesiť – sedem minút stačí na dosiahnutie hladkej konzistencie. Jedinú zmenu, ktorú som urobila, je skrátenie času na kysnutie. Babička čakala dve hodiny, no zistila som, že hodina úplne postačuje.

miešanie cesta
Ako pripraviť dokonalé slané pirôžky, ktoré vydržia čerstvé celý týždeň? Foto: www.freepik.com

Ingrediencie

 • 400 g bielej pšeničnej múky
 • 15 g čerstvého droždia (alebo 6 g suchého)
 • 250 ml mlieka
 • 1 vajce
 • 6 polievkových lyžíc slnečnicového oleja (90 ml)
 • 1 čajová lyžička soli
 • 2 polievkové lyžice cukru
 • 250 g uvarenej ryže
 • 4 uvarené vajcia
 • 30 g zelenej cibuľky
pirôžky
Ako pripraviť dokonalé slané pirôžky, ktoré vydržia čerstvé celý týždeň? Foto: depositphotos.com

Postup prípravy

 1. Do teplého mlieka pridajte cukor a droždie, dobre premiešajte. Nechajte stáť na teplom mieste, kým sa nevytvoria bublinky. Potom pridajte soľ a jedno surové vajce, rozšľahajte a začnite pridávať múku po častiach, aby sa nevytvorili hrudky. Na záver pridajte olej a miesite cesto 7–10 minút, kým nebude hladké.
 2. Nechajte cesto kysnúť hodinu na teplom mieste. Potom ho rozdeľte na 9 častí a prikryte utierkou alebo fóliou.
 3. Na prípravu náplne zmiešajte uvarenú ryžu s nasekanými uvarenými vajciami, zelenou cibuľkou, soľou a korením. Pre šťavnatosť môžete pridať lyžicu majonézy alebo sójovej omáčky.
 4. Cesto rozvaľkajte na kruhy a rovnomerne rozdeľte náplň (asi 1,5-2 lyžice na pirôžok).
 5. Cesto dôkladne uzavrite do trojuholníkov, aby sa počas pečenia nerozlepilo. Uložte na plech vymastený olejom a pečte pri 170 °C 35 minút.
 6. Pred pečením potrite žĺtkom alebo sladkým čajom, aby boli pirôžky krásne zlatisté.

Skladovanie a ohrievanie

Tieto pirôžky sú známe zo starých školských jedální a pekární sovietskeho typu. Vydržia chutné takmer týždeň, najmä tie smažené. Na osvieženie pirôžkov ich stačí dať do rozohriatej rúry na pár minút, pričom pod plech umiestnite žiaruvzdornú nádobu s trochou vody. Môžete ich aj prepariť v mikrovlnke, ale verte mi, že to nebude potrebné – pirôžky zmiznú ešte horúce!

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané