Ako prežiť letné horúčavy bez zdravotných problémov? Rady odborníka!

Zdieľať
žena na pláži
Ako prežiť letné horúčavy bez zdravotných problémov? Rady odborníka! Foto: www.freepik.com

Letné horúčavy sú pre telo náročné a časté metódy, ako ich zvládať, môžu byť škodlivé. Odborník upozorňuje na riziká spojené s vysokými teplotami a ponúka rady, ako sa ochrániť pred prehriatím a udržať si zdravie počas leta.

Ako prežiť horúce leto bez poškodenia zdravia? Rady odborníka

Letné mesiace sú obdobím plážových dní, krásnych šiat, zmrzliny a večierkov. No s letom prichádzajú aj neúnosné horúčavy, ktoré sú pre náš organizmus veľmi náročné.

Teplotné riziká pre telo

Optimálna teplota pre väčšinu ľudí sa pohybuje medzi 20 až 25 stupňami Celzia. Pri vyšších teplotách sa telo začína prehrievať, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. Ako uvádza hlavný odborník na primárnu zdravotnú starostlivosť v Moskve, kandidát lekárskych vied Andrej Tiaželnikov, telo sa snaží bojovať s horúčavou potením, čo však znamená veľkú záťaž na organizmus.

leto
Ako prežiť letné horúčavy bez zdravotných problémov? Rady odborníka! Foto: www.freepik.com

Zdravotné problémy spojené s horúčavou

Horúčavy môžu spôsobiť problémy s krvným obehom, srdcovo-cievnym systémom, zvýšený krvný tlak, bolesti hlavy, závraty a zhoršenie chronických ochorení. Taktiež môžu spôsobovať stres, nespavosť, podráždenosť a agresiu. Koncentrácia a rýchlosť reakcií klesá, preto je lepšie sa vyhnúť náročným úlohám a cestovaniu autom.

Dôležitosť správnej hydratácie a výživy

Je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, vyhýbať sa slaným jedlám, ktoré zadržiavajú vodu v tele, a obmedziť pobyt na slnku počas najteplejších hodín. Alarmujúce príznaky tela zahŕňajú bolesť hlavy, závraty, únavu, slabosť, sčervenanie kože, dýchavičnosť, studený pot a nevoľnosť.

letná horúčava
Ako prežiť letné horúčavy bez zdravotných problémov? Rady odborníka! Foto: www.freepik.com

Tipy na ochranu pred horúčavou

Na ochranu pred prehriatím je potrebné vyhýbať sa fyzickej aktivite, nosiť letné klobúky, voľné svetlé oblečenie z prírodných materiálov, a vždy mať pri sebe vodu, ktorú piť v malých množstvách. Odporúča sa tiež vyhnúť sa alkoholu a ťažkým jedlám. Používanie klimatizácie na nízke teploty, prúdenie studeného vzduchu, náhle ponorenie do studenej vody alebo ľadový sprchovanie nie sú vhodné spôsoby, ako sa ochladiť.

Namiesto toho je lepšie si vytvoriť pohodlné prostredie, tráviť menej času v dusných priestoroch a večer sa prechádzať v parkoch a lesíkoch, kde je tieň a chlad od stromov a vodných plôch.

Zdroj: woman.ru

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané