Ako pestovať muškáty na balkóne? Váš balkón bude úžasný!

Zdieľať
muškáty na okne
Ako pestovať muškáty na balkóne? Foto: www.freepik.com

Muškáty sú jednými z najobľúbenejších balkónových kvetín na Slovensku. Tieto farebné kvety dokážu oživiť akýkoľvek balkón, terasu či vonkajší parapet. V tomto článku vám poradíme, ako správne pestovať muškáty v kvetináčoch a aké rastliny k nim pridať, aby váš balkón pôsobil očarujúco. Taktiež vám prezradíme, kedy je najlepší čas na ich výsadbu a ako zabezpečiť, aby prosperovali po celú sezónu.

Ideálny čas na výsadbu muškátov do kvetináčov

Muškáty sú citlivé na chlad, preto sledujte predpoveď počasia a zabezpečte, aby neboli vystavené nízkym teplotám, ktoré by ich mohli poškodiť. Najlepšie je počkať, až sa nočné teploty ustália nad 10 °C, čo je obvykle po „troch zamrznutých“, teda v druhej polovici mája.

Ak sa rozhodnete vysadiť muškáty skôr a očakáva sa náhly pokles teplôt, môžete ich na noc prikryť netkanou textíliou alebo ich presunúť do chráneného priestoru, napríklad do garáže alebo na verandu.

Počet muškátov v kvetináči záleží na jeho veľkosti

Muškáty sa vysádzajú tak, aby medzi rastlinami bola vzdialenosť približne 20 centimetrov. To zabezpečí, že budú mať dostatok priestoru na rast a nebudú sa navzájom dusiť.

  •  Koľko muškátov do 80 cm kvetináča? Použite štyri muškáty.
  •  Koľko muškátov do 60 cm kvetináča? Odporúčame maximálne tri rastliny.
  •  Koľko muškátov do 40 cm kvetináča? Maximálne dve rastliny.
sadenie
Ako pestovať muškáty na balkóne? Foto: depositphotos.com

Postup pri výsadbe muškátov

Muškáty potrebujú kvalitnú a dobre priepustnú pôdu. Ideálna je zmes záhradnej zeminy, kompostu a piesku v pomere 2:1:1. Môžete tiež použiť špeciálny substrát určený priamo pre muškáty, ktorý obsahuje všetky potrebné živiny.

Pri napĺňaní kvetináča substrátom nezabudnite ponechať dostatok priestoru pre korene rastlín. Substrát dajte zhruba do dvoch tretín kvetináča a jemne ho utlačte. Sadenicu muškátu vyberte z pôvodného obalu, zasaďte do substrátu v kvetináči a substrátom jej koreňový bal dôkladne obklopte. Uistite sa, že je rastlina pevne ukotvená, a potom ju ešte zalejte.

Tipy, čo zasadiť k muškátom: Tieto rastliny sú skvelou voľbou

Muškáty sú samy o sebe dekoratívne, ale ak chcete vytvoriť naozaj pôsobivú kompozíciu, môžete ich kombinovať s ďalšími rastlinami, ktoré ich tvarovo alebo farebne doplnia. Čo teda zasadiť k muškátom? Napríklad gerbery, cínie, dvojzubce, verbeny, krásnoočká alebo aksamitníky.

Tieto rastliny vysaďte do kvetináča tak, aby si vzájomne nekonkurovali. Väčšie rastliny dajte dozadu alebo do stredu, menšie a previsnuté rastliny zase na okraje a do predných častí.

Muškáty potrebujú slnko a teplo: Dôležité je ich správne umiestnenie

Muškáty milujú slnko a teplo, no zároveň potrebujú dostatočnú a pravidelnú zálievku. Kam teda umiestniť muškáty? Osadený kvetináč s muškátmi umiestnite najlepšie na južnú stranu, ktorá je pre pestovanie muškátov najvhodnejšia, pretože poskytuje najviac priameho slnečného svetla počas dňa. Muškáty sú svetlomilné rastliny a prospievajú na mieste, kde dostanú aspoň 6–8 hodín slnka denne.

Ak máte možnosť, umiestnite kvetináče s muškátmi na južný parapet, balkón alebo terasu. Priame slnko podporí intenzívne kvitnutie a zdravý rast týchto balkónových kvetín.

muškáty na balkóne
Ako pestovať muškáty na balkóne? Foto: www.freepik.com

Ako často hnojiť muškáty?

Počas vegetačného obdobia (máj až september) hnojte muškáty každé dva týždne. Pravidelné hnojenie zabezpečí, že rastliny budú mať dostatok živín pre tvorbu kvetov a zdravý rast. A čím muškáty hnojiť? Kvalitným hnojivom, ktoré obsahuje vyšší podiel fosforu a naopak menšie množstvo dusíka. Práve fosfor podporuje tvorbu kvetov. Dôležitý je tiež dostatok draslíka, ktorý zlepšuje celkovú vitalitu rastlín.

Používajte najlepšie tekuté alebo granulované hnojivá určené priamo pre muškáty alebo kvitnúce rastliny. Tieto hnojivá majú optimálny pomer živín, ktorý podporuje bohaté kvitnutie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané