Ako pestovať afrikány? Táto kvetina slúži ako liečivka, kuchynská prísada a ako prírodný repelent

Zdieľať
aksamietnica
Ako pestovať afrikány? Táto kvetina slúži ako liečivka, kuchynská prísada a ako prírodný repelent Foto: depositphotos.com

Afrikány sú nenápadné kvety, ktoré dokážu očariť každého záhradníka, aj toho najzačiatočníka. Tieto rastliny sú skutočne univerzálne a okrem estetického prínosu ponúkajú aj množstvo ďalších využití. Od repelentu proti komárom až po prísady do kuchyne – afrikány vás prekvapia svojou všestrannosťou a praktickými výhodami.

Afrikány, známe tiež ako aksamitníky, sú ideálnou voľbou pre každého záhradníka. Tieto nenáročné rastliny nielenže skrášlia váš záhon, ale ponúkajú aj množstvo praktických výhod, ktoré vás prekvapia.

Využitie v záhrade a domácnosti

Afrikány sú skutočne geniálne rastliny. Nielenže sú krásne na pohľad, ale majú aj schopnosť odpudzovať záhradných škodcov. Pôsobia ako prírodný repelent proti komárom, čo oceníte pri relaxácii na terase alebo balkóne. Okrem toho, že skrášlia vašu záhradu, sú aj vynikajúce v kuchyni a majú pozitívny vplyv na zdravie.

Pestovanie afrikánov

Afrikány rastú rýchlo a kvitnú dlho. Majú radi slnko, ale zvládajú aj polotieň a krátkodobé sucho. Môžete ich pestovať kdekoľvek – na balkóne, v kvetináčoch za oknami alebo na záhrade. Ich pestovanie nie je obmedzené len na okrasné záhony, skvele sa hodia aj medzi zeleninu, bylinky či jahody. Existuje mnoho druhov afrikánov rôznych farieb a tvarov, takže si určite vyberiete.

kvety v záhrade
Ako pestovať afrikány? Táto kvetina slúži ako liečivka, kuchynská prísada a ako prírodný repelent Foto: depositphotos.com

Ekologické záhradníctvo

Afrikány sú obľúbené u motýľov a včiel, ktoré ich milujú. Ich špecifická vôňa môže byť pre niektorých ľudí nepríjemná, ale ich ekologický prínos je nepopierateľný. Pôsobia ako prírodný repelent proti mnohým škodcom, vrátane pôdnych háďatiek, molí, vošiek a slimákov. Ich korene pomáhajú čistiť pôdu.

Domáci postrek proti voškám

Afrikány môžu na vašej záhrade fungovať v troch rôznych verziách:

  1. Ako okrasná rastlina pre radosť, vysadená kdekoľvek ju potrebujete.
  2. Ako zelené hnojenie.
  3. Ako domáci postrek proti voškám: otrhané kvety afrikánov zalejte jedlým olejom, po dvoch až troch týždňoch sceďte a používajte.

Môžete si tiež pestovať afrikány v kvetináčoch a využiť ich ako repelent pri relaxácii na balkóne alebo terase.

aksamietnica v kvetináči
Ako pestovať afrikány? Táto kvetina slúži ako liečivka, kuchynská prísada a ako prírodný repelent Foto: www.freepik.com

Afrikány ako liečivá rastlina

Afrikány sa využívajú aj v aromaterapii. Majú protiplesňové, antivírusové a antibakteriálne účinky. Odvar z ich kvetov pomáha odbúravať alkohol z tela a upokojuje žalúdok. Obsahujú luteín, ktorý je dôležitý pre ochranu zraku. Macerát z kvetov môžete pridať do kúpeľa na úľavu od boľavých kĺbov a svalov. Esenciálny olej z afrikánov je vhodný na vonkajšie použitie.

Afrikány v kuchyni

Niektoré druhy afrikánov (napríklad Tagetes lucida) sa používajú aj v potravinárstve. Sú skvelé na dekoráciu sladkostí, ale aj do koláčov, dezertov, tort, sušienok. Prekvapivo sa hodia aj do šalátov, omáčok, mäsitých a zeleninových pokrmov a dokonca aj do zemiakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané