Ako na chov sliepok? Návod pre začiatočníkov, aby bolo všetko bez chyby

Zdieľať
sliepky v kuríne
Ako na chov sliepok? Návod pre začiatočníkov, aby bolo všetko bez chyby Foto: www.freepik.com

Chcete si užívať domáce vajíčka a čerstvé mäso priamo zo svojej záhrady? Zistite, čo všetko potrebujete vedieť o chove sliepok a ako začať úspešne chovať tieto úžasné zvieratá.

Chov sliepok sa opäť vracia do našich záhrad. Pre mnohých je to príťažlivá alternatíva k vajciam z veľkochovov a mäsa zo supermarketov. Sliepky, ktoré majú možnosť voľného výbehu a prístupu k tráve, sa vám odvďačia kvalitnými vajíčkami a chutným mäsom. Aj keď je internet plný informácií o tom, ako je chov jednoduchý, vyžaduje si to dôkladnú prípravu a správne podmienky. V tomto článku vám poskytneme všetky potrebné rady a tipy, ako začať s chovom sliepok a čo všetko k tomu potrebujete.

Zabezpečte dostatočný výbeh pre sliepky

Pre zdravý a šťastný život potrebujú sliepky dostatočný priestor na pohyb. Každá sliepka by mala mať k dispozícii aspoň 20 až 30 m² vonkajšieho priestoru. Tento výbeh by mal byť zatrávnený, aby mali sliepky prístup k tráve počas celého roka. Je tiež dôležité vyhradiť časť výbehu na popolisko, kde môžu sliepky vyváľať sa v piesku, hline a drevenom popole, čo im pomáha zbavovať sa ektoparazitov.

Vytvorte aj tienisté miesta, kde sa môžu sliepky skryť pred slnkom a predátormi. V lete je obzvlášť dôležité, aby mali prístup k chladu a neprehrievali sa.

sliepky
Ako na chov sliepok? Návod pre začiatočníkov, aby bolo všetko bez chyby Foto: www.freepik.com

Ako by mal vyzerať kurník pre sliepky

Kurník je základným prvkom pre úspešný chov sliepok. Mal by byť teplý, suchý a chránený pred vetrom. Okno zabezpečí prístup slnečných lúčov, čo pomôže udržiavať vnútornú teplotu. Veľkosť kurníka by mala byť aspoň 1 m² na 3 až 5 sliepok. V kurníku nesmú chýbať znáškové hniezda a bidlá na hradovanie, ktoré by mali byť rôznej výšky, aby si sliepky mohli vybrať miesto podľa hierarchie.

Kurník je potrebné pravidelne čistiť od trusu a špinavej podstielky, ideálne raz až dvakrát týždenne. Na jar a na jeseň sa odporúča dezinfikovať kurník, pričom hasené je skvelou voľbou.

Správne kŕmenie sliepok

Kŕmenie sliepok vo výbehu, ako to často vidíme v starých filmoch, nie je ideálne. Rozsypané krmivo láka myši a divé vtáky, čo zvyšuje riziko prenosu chorôb a parazitov. Krmivo by malo byť umiestnené v kurníku. Pre čo najvyššiu produkciu vajec a dobré zdravie odporúčame používať kompletné kŕmne zmesi, prispôsobené veku a plemenu sliepok.

Okrem toho môžu sliepky konzumovať zvyšky z vašej kuchyne a zelené krmivo, napríklad nasekanú trávu, ktorá zlepšuje farbu žĺtka. Nezabúdajte na stály prístup k čerstvej vode, najlepšie pomocou automatických napájačiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané