Ako harmanček pomáha od hlavy po päty. Zdravotné benefity

Zdieľať
harmanček pravý
Ako harmanček pomáha od hlavy po päty. Zdravotné benefity Foto: www.freepik.com

Harmanček pravý je skutočným zázrakom prírody a jeho využitie sa rozkladá od hlavy až po päty. Či už trpíte bolesťami hlavy, zápalmi alebo úzkosťou, tento nenápadný kvet ponúka úľavu a liečebné vlastnosti, ktoré sú overené storočiami používania aj modernou vedeckou komunitou.

Harmanček pravý je v našich končinách všadeprítomný, rastie pozdĺž ciest či na poliach. Jeho charakteristické kvety so žltým stredom sú nielen pekné na pohľad, ale aj účinné v liečbe. Podľa štúdie z University of Pennsylvania má harmanček výrazné účinky pri liečbe generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD), jednej z najrozšírenejších úzkostných poruch.

krém z harmančeka
Od hlavy až po päty. Táto geniálna bylina je skutočný všeliek Foto: www.freepik.com

Okrem toho, že harmanček znižuje symptómy úzkosti, historicky sa používal aj pri širokom spektre zdravotníckych problémov. Od sedatívnych a protizápalových účinkov až po dezinfekčné, spazmolytické, analgetické a antiseptické vlastnosti. Jeho šetrné účinky na tráviaci systém, zdravie kĺbov a obranyschopnosť organizmu robia z harmančeka skutočný poklad.

Nezabúdajme, že harmanček je vhodný aj na vonkajšie použitie – môžete z neho vyrobiť maste alebo tinktúry, ktoré pomáhajú pri kožných problémoch, predkoleniach alebo hemoroidoch. Obzvlášť ženy ocenia kúpele v harmančeku počas zápalov v intímnych oblastiach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané