5 zaručených spôsobov, ako rýchlo zaspať. Všetky potrebné máte určite už doma

Zdieľať
5 zaručených spôsobov, ako rýchlo zaspať
5 zaručených spôsobov, ako rýchlo zaspať. Všetky potrebné máte určite už doma Foto: depositphotos.com

Prevaľujete sa každý večer na vankúši a nemôžete zabrať? Situáciu nemusíte riešiť hneď tabletkami na spanie. Skúste to inak! Máme pre vás pár tipov, ako zaspať čo najrýchlejšie.

Spánok je jednou zo základných životných potrieb nášho organizmu, rovnako ako jedlo a voda. Pokiaľ ho máme nedostatok, dá vám to čoskoro na vedomie. Prejavy sú u každého jedinca dosť podobné. Spravidla človeku chýba dostatok energie, je nesústredený, podráždený a nálada často býva pod bodom mrazu. Pokiaľ sa jedná o dlhodobé nevyspanie, môže sa to časom prejaviť aj na zhoršujúcom sa zdravotnom stave. Ako teda lepšie rýchlo zaspať a, pokiaľ možno, spať až do rána?

Niekoľko tipov na rýchle zaspávanie pozrite na nasledujúcom videu:

Pravidelný spánkový režim

Pokiaľ chcete dobre zaspávať, doprajte organizmu istú pravidelnosť a vytvorte si návyk chodiť spať každý deň približne v rovnakom čase. Ľudské telo si totiž opakujúce činnosti postupne ukladá do povedomia. Keď sa vám bude dariť chodiť do postele zhruba v rovnaký čas, podvedomie sa nastaví na zaspávanie „autopilota“. A keď k tomu pridáte niektorý z nižšie uvedených a osvedčených rituálov, zaspávanie tým účinne podporíte.

Ako zaspať do 2 minút? Vojenskou metódou

Pretože sa vojaci často nachádzajú v podmienkach pre spanie nevhodných, existuje špeciálny výcvik, ktorý prekonajú napríklad piloti. Technika tohto spôsobu zaspávania bola dokonca uvedená v knihe „Relax and Win: Championship Performance“ a po 6 týždňoch tréningu fungovala u 96 % pilotov, a to aj po šálke kávy a za zvučnej streľby. V čom metóda spočíva?

Akonáhle zaujmete v posteli svoju obľúbenú a pohodlnú pozíciu, uvoľnite všetky svaly na tvári, obočí, očné viečka, pery i čeľusť. Najlepšie je však ležať na chrbte. Potom uvoľnite obe ramená a ruky, ktoré by mali byť úplne uvoľnené. Následne začnite zhlboka dýchať a postupne uvoľnite aj hrudník a spodnú polovicu tela. S každým výdychom povoľte oblasť bokov, kolien a cez členky aj obe chodidlá. Potom si už len vizualizujte pre vás príjemné a útulné prostredie a prichádzajúce rušivé myšlienky nechávajte zvoľna odísť.

spánok
5 účinných spôsobov, ako rýchlo zaspať. Všetky prostriedky máte určite už doma Foto: www.gettyimages.com

Dýchacia technika 4-7-8

Technika, ktorej autorom je Dr. Andrew Weil, vychádza z jogínskej techniky pranayama. Je založená na kvalitnom a vedomom dýchaním. Pri pravidelnom nácviku a opakovaní je možné časom zaspať v kratšom časovom úseku. Vďaka metóde sa spomalíte na potrebnú pokojovú úroveň pre spánok. Najskôr položte špičku jazyka na horné poschodie, po 4 sekundy sa nadýchnite nosom, následne 7 sekúnd zadržte dych a potom 8 sekúnd vydychujte pusou. Tento cvik opakujte trikrát za sebou a potom dovtedy, kým nezaspíte.

Zhasnite, a žiadne rušivé elementy

Tma evokuje v našom tele to, že nastáva čas odpočinku, čo stimuluje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Práve on má pre telo upokojujúce účinky – vylaďuje ho na spánok. Preto je potrebné, aby ste vo chvíli, keď zaspávate, boli pokiaľ možno v tme, alebo maximálne pri červenkastom svetle, ktoré evokuje západ slnka. Úplne sa vyhnite modrému svetlu, či už je to z mobilného telefónu, televízie alebo počítača. Odovzdáva totiž nášmu mozgu informáciu, že ešte nie je čas na spánok.

žena
5 účinných spôsobov, ako rýchlo zaspať. Všetky prostriedky máte určite už doma Foto: www.gettyimages.com

Spánok navodí aj nápoje a potraviny

Niektoré nápoje a potraviny vám môžu spánok narušiť. Tým by ste sa tak 4 hodiny pred spaním mali určite vyhnúť. Ide napríklad o kávu, alkohol či energetické nápoje. Na druhú stranu sú však také, ktoré vám pomôžu spánok navodiť. K tým patria bylinkové čaje, teplé mlieko, mandle, vlašské orechy, čerešne či hroznové víno. A ktoré bylinky? Vyskúšajte harmanček, levanduľu alebo medovku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané