5 vecí, ktoré v žiadnom prípade nebaľte do alobalu. Neubližujte si

Zdieľať
nebaľte do alobalu
5 vecí, ktoré v žiadnom prípade nebaľte do alobalu. Neubližujte si Foto: depositphotos.com

Spomeniete si, kedy ste sa prvýkrát stretli s alumíniovou fóliou? Určite! Ako malé deti sme všetci milovali farebné figúrky z vianočných kolekcií alebo veľkonočné zajačiky zabalené v pestrofarebnej fólii. Tí starší  si skôr spomenú na výraz staniol. Bola to aj fólia, len bola vyrobená z cínu. Od polovice minulého storočia bol staniol nahradený lacnejšou hliníkovou fóliou – teda alobalom. Málokto ale vie, čo do alobalu nesmie. Čo do neho za žiadnu cenu nebaliť?

Do alobalu balíme desiaty. Hliník všade okolo nás

Výroba alobalu je mechanický proces, pri ktorom sa valcujú dosky hliníka na tenkú fóliu o rôznych hrúbkach. Hliník, presnejšie povedané zlúčeniny hliníka, sú rozptýlené všade okolo nás. Uvádza sa, že zemská kôra obsahuje až 8 % hliníkových zlúčenín v rôznych formách. Nájdeme ho v pôde, vode, potravinách, ale aj v kozmetike, liekoch. V poslednej dobe výskumy o pôsobení hliníka a jeho zlúčeninách na ľudský organizmus uvádza, že hliník môže stáť za niektorými chorobami a zdravotnými komplikáciami. Preto je obozretnosť na mieste. Naučte sa ho používať správne.

Čo nebaliť do alobalu sa dozviete v nasledujúcom videu:

Alobal sa prisťahoval do našich domácností

Je to bežná spotrebná praktická vec, ktorú má každý z nás doma. V poslednej dobe si môžeme dokonca prečítať zaručene skvelé rady, ako je alobal užitočný pri praní, sušení a žehlení bielizne, ako ním naostríme nôž alebo nožnice, vydrhneme s jeho pomocou pripálené hrnce. Dokonca nastrihaný ho vraj máme dať do pôdy, aby odrádzal škodcov, ktorí ničia úrodu. Do alobalu balíme desiaty, babička ním prikrývala bábovku pri pečení. V alu mištičkách pečieme, grilujeme mäso a prílohy. Keď ideme nakupovať, mnoho potravín je zabalených v úplne alebo aspoň z časti v alu fólii. Všimli ste si niekedy napríklad obal masla, tavených syrov, viečok od jogurtov, kávových kapsúl, čokolády a ďalších potravín? Alobal je veľkým pomocníkom pre svoje nepopierateľne dobré vlastnosti. Avšak, viete, čo by ste do hliníkovej fólie nemali baliť?

Jednoduché pravidlo – NIE soľ, NIE kyslé

Aby sa do potravín neuvoľňovali ióny hliníkových zlúčenín, dbajte na to, aby ste všetko, čo je kyslé, neskladovali v alobale alebo hliníkových nádobách. Kyslé šťavy, ktoré obsahuje zelenina a ovocie (paradajky, kyslá kapusta, nakladaná zelenina, nakrájané citróny, ovocie, buchty s ovocím a rebarborou) reagujú s hliníkom a ten sa potom do jedla uvoľňuje.

Samostatnou kapitolou je tepelná príprava mäsa za použitia alu misiek alebo alobalu. Pokiaľ teplota prípravy neprekročí 250 °C, nemal by byť problém takto mäso upravovať. Čo však nerobte v žiadnom prípade, je solenie pred samotnou úpravou! Soľ, slané korenie a marinády nepoužívajte! Všetko dosoľte a okoreňte až na tanieri. Namiesto soli a korenia pridajte čerstvé bylinky. Do hliníkovej fólie sa neodporúčajú baliť údeniny, nakladané ryby a syry, ktoré obsahujú soľ. Ugrilovať si teda slanú rybu v alobale, pokvapkanú citrónom, nie je dobrý nápad.

Radšej menej ako viac

Ako dlho potraviny v alobale uchovávať? Odporúčaná dĺžka skladovania potravín v alu fólii sa udáva na štyri hodiny. Človek sa určitej kontaminácii hliníkom nevyhne. Hliník a jeho zlúčeniny sa vyskytujú v potravinách, niektorých liekoch, v kozmetike, v pitnej vode, obaloch potravín a nápojov (plechovky) alebo fóliách. Zdravý jedinec hliník obličkami vylúči. Môže sa stať, že sa pri dlhodobom pôsobení vyšších hodnôt začne ukladať v tele. Predovšetkým v pľúcach, kostiach a lymfatickom systéme. To môže predstavovať zdravotné riziká.

jedlo v alobale
5 vecí, ktoré za žiadnu cenu nebaľte do alobalu. Neubližujte siFoto: www.freepik.com

Kontakt potravín s hliníkovou fóliou

Pre zaujímavosť si všimnite obal masla. Keď maslo vybalíte a uložíte, obal si riadne prezrite. Keď budete šikovní, oddelíte od hliníkovej fólie list papiera. Týmto spôsobom sa v dnešnej dobe rieši problematika nezávadnosti obalového materiálu. Väčšina hliníkových obalov je potiahnutá ešte jednou papierovou alebo plastovou vrstvou, ktorá má certifikáciu na styk s potravinami. Tak sa zamedzí priamemu kontaktu hliníkovej fólie s potravinami.

Použite sedliacky rozum

Ako je to so zaručenými tipmi na použitie alobalu? Určite by som nepodporovala nápad zapracovať nastrihaný alobal do pôdy na záhone. Pokiaľ je pH pôdy príliš kyslé, môže hliník kontaminovať zeminu. Určite je lepšie proti škodcom použiť iné metódy napr. vysadením niektorých aromatických bylín. Hliník sa uvoľňuje v kyslom, ale aj zásaditom prostredí, reaguje na soli. Uvážte, či pri praní bielizne skutočne potrebujete dávať do práčky gule z alobalu. Prečítali ste si niekedy zloženie komerčného pracieho prášku? Myslím, že je tam chémia viac ako dosť. Prečo tento koktail obohacovať ešte o hliník?

Čím nahradiť alobal

Odpoveď na otázku, čím nahradiť alobal, nie je zložitá. Sklenenými a plastovými nádobami určenými na uskladnenie potravín, zapekacími miskami pri tepelnej úprave pokrmov. Dobrým nápadom je použitie zaváracích pohárov, do ktorých môžete dať zvyšky jedla. Dokonca budú v chladničke skladnejšie.

Prečo hliníkom šetriť

Výroba hliníka je náročný proces. Vznikajú pri ňom odpadové kaly, ktoré končia na skládkach. Veľká spotreba vody, elektrickej energie a nebezpečné pevné častice v ovzduší sú látky zaťažujúce životné prostredie. Podobne náročné je to aj s jeho recykláciou, pretože sa hliník prirodzene nerozkladá.

To sú dôvody na zamyslenie, či si naozaj potrebujete zabaliť desiatu do alu fólie. Napriek tomu všetko sa bez hliníka nezaobídeme. Z hliníka a jeho zlúčenín sa napríklad vyrábajú lietadlá, autá, používa sa v stavebníctve a ostatných odvetviach ťažkého, ľahkého, potravinárskeho, kozmetického či farmaceutického priemyslu.

Zdroj: www.youtube.com, www.kupi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané