5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať!

Zdieľať
Púpavový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.depositphotos.com

Prečo si robiť domáci sirup?

Robenie domáceho sirupu má mnoho výhod:

  1. Kontrola nad prísadami: Viete presne, čo dávate do svojho sirupu. Môžete sa vyhnúť konzervačným látkam, umelým farbivám a pridaným chemikáliám, ktoré sa často nachádzajú v komerčne vyrábaných sirupoch.
  2. Zdravšie možnosti: Môžete používať kvalitnejšie a prírodnejšie ingrediencie, ako je med, javorový sirup alebo nerafinovaný cukor, ktoré sú často zdravšie ako bežný biely cukor.
  3. Chuť na mieru: Môžete si prispôsobiť chuť podľa svojich preferencií a experimentovať s rôznymi príchuťami a kombináciami.
  4. Čerstvosť: Domáci sirup je čerstvý a nemusíte sa obávať dlhodobého skladovania a straty kvality, čo je bežné pri komerčných produktoch.
  5. Ekonomickosť: Výroba domáceho sirupu môže byť lacnejšia ako kupovanie komerčných výrobkov, najmä ak máte prístup k lacným alebo vlastným surovinám.
  6. Ekologický aspekt: Menej obalového odpadu a možnosť používať lokálne suroviny prispievajú k menšiemu ekologickému dopadu.
  7. Zábava a kreatívnosť: Výroba sirupu môže byť zábavná a kreatívna aktivita, ktorú môžete robiť s rodinou alebo priateľmi.
  8. Výživové hodnoty: Použitím prírodných surovín môžete do svojho sirupu pridať vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré sú prospešné pre zdravie.

Celkový prístup k výrobe domáceho sirupu vám umožňuje vytvoriť produkt, ktorý je zdravší, chutnejší a ekologickejší ako mnohé komerčné alternatívy.

Nie je nad domáci sirup!

Tu je zopár z nich, ktoré by ste mali určite ochutnať

1. Bazový

Bazový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.depositphotos.com

Sirup z bazových kvetov dobre poznáte, ale ochutnali ste už sirup z čiernej bazy? Piť sa dá tak s vodou miesto šťavy, ale ešte lepšie je s trochou alkoholu ako vynikajúci likér. A ako sa pripravuje? Povarte vodu s otrhanými kvetmi bazy asi 20 minút. Potom bazu preceďte. Do odvaru pridajte cukor a 20 minút varte. Pridajte vanilkový cukor a 3 minúty povarte. Všetko nechajte úplne vychladnúť. Bazu sceďte a pridajte rum.

2. Mätový

Mätový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.depositphotos.com

Mätový sirup je veľmi osviežujúci a piť sa dá v horúcich letných dňoch aj v zime pri prechladnutí. Je výborný do alkoholických i nealkoholických nápojov, na sladenie čajov aj výrobu domácej limonády. Mätu opláchnite, otrhajte lístky, namočte ich do studenej vody a nechajte ich lúhovať 24 – 48 hodín. Druhý deň tekutinu prelejte do hrnca najlepšie cez plátno. Pomaly ohrievajte, pridávajte cukor a kyselinu citrónovú a priveďte do varu. Varte asi 3 minúty a nakoniec nechajte vychladnúť.

3. Levanduľový

Levanduľový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.freepik.com

Levanduľový sirup je výborný, a na pohľad svojou farbou aj veľmi krásny. Takto si ho vyrobíte- umyte päť citrónov a nakrájajte na tenké plátky. V hrnci zvarte vodu s cukrom a citrónmi. Varte asi 20 minút a občas premiešajte. Levanduľu hoďte do vriacej vody. Keď sa voda začne variť, sporák vypnite a primiešajte kyselinu citrónovú a nechajte 24 hodín odstáť. Druhý deň zlejte sirup cez cedidlo do iného hrnca a nakoniec do ozdobných fľaštičiek.

4. Púpavový

Púpavový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.depositphotos.com

Púpavový sirup je podobný ako púpavový med, záleží na tom, ako veľmi hustý ho urobíte. Dávať si ho potom môžete do čaju namiesto cukru alebo na lyžicu pri chrípke. Kvety púpavy otrhajte do hrnca, k tomu pokrájajte na menšie kúsky rastliny hluchavky. Olúpte 1 citrón a 1 pomaranč a rozkrájajte na polovice. Zmes zalejte 2 litre vody a pridajte 1kg cukru, tak aby sa cukor rozpustil a zmes sa dala miešať. 15 minút varte a potom nechajte 24 hodín lúhovať. Druhý deň sceďte a hodinu varte. Až dosiahnete požadovanej konzistencie, prestaňte variť, nechajte vychladnúť a prelejte do sklenenej fľaše.

5. Fialkový

Fialkový
5 fantastických domácich sirupov, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.depositphotos.com

Pri varení fialkového sirupu možno budete omámení tou dokonalou vôňou. Kvety fialiek varte s litrom vody asi hodinu. Potom priklopte a nechajte 24 hodín oddýchnuť. Na záver vodu zlejte, pridajte 1 kg cukru a za občasného miešania varte asi hodinu. Pri konci pridajte citrónovú šťavu z jedného citróna, aby získal sirup lepšiu konzistenciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané