10 príznakov, že už ste prekonali tichú mŕtvicu a to najhoršie vás ešte len čaká

Zdieľať
už ste prekonali tichú mŕtvicu
10 príznakov, že už ste prekonali tichú mŕtvicu a to najhoršie vás ešte len čaká Foto: www.freepik.com

Tiché ťahy obvykle zostávajú bez povšimnutia. Nedávne štúdie amerických vedcov ukazujú, že viac ako 10 % zdanlivo zdravých ľudí prekonalo „tichú“ mŕtvicu. A pokiaľ nepodniknú žiadne kroky, môžu sa pripraviť na prítomnú mŕtvicu.

„Tichá“ mŕtvica – upchatie ciev mozgu v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny a narušenie prekrvenia jej jednotlivých oblastí, ale na rozdiel od bežnej mŕtvice je pre človeka neviditeľná. Aj napriek svojej „neviditeľnosti“ však v každom prípade spúšťa procesy vedúce k dysfunkcii mozgu až k demencii. Medzi obeťami „tichej“ mŕtvice utrpelo 84% jedno poškodenie mozgu, zvyšok, viac ako jedno. Tu je 10 príznakov, že ste mohli mať „tichú“ mŕtvicu.

1. Bolesť na jednej strane tváre

Cievna mozgová príhoda nie je vždy bolestivá, ale v niektorých prípadoch môže náhla bolesť v končatinách alebo na jednej strane tváre znamenať, že ju práve prežívate.

Pokračujte v prezentácii na ďalšiu stranu:

2. Tras alebo dýchavičnosť

Mŕtvici často predchádza náhla strata alebo problémy s dýchaním, pretože nedostatok kyslíka spôsobuje srdcové arytmie.

3. Rozmazané videnie alebo strata zraku

44 % pacientov s mŕtvicou zaznamenalo pred záchvatom stratu zraku jedného alebo oboch očí.

4. Strata rovnováhy a problémy s chôdzou

Ďalším skorým príznakom mŕtvice je náhly pocit celkovej slabosti a ťažoby v horných a dolných končatinách. Môže dôjsť k čiastočnej paralýze. Ak to chcete vyskúšať, musíte natiahnuť ruky dopredu, dlaňami hore a držať ich tak po dobu 10 sekúnd. Pokiaľ vám upadne jedna z paží, sú postihnuté vaše svaly.

5. Tvárová obrna

Vo väčšine prípadov pacient ochrnie na jednu stranu tváre a to je jeden z najčastejších príznakov mŕtvice.

6. Náhla bolesť hlavy alebo závraty

Takmer vo všetkých prípadoch „tiché“ mozgové príhody majú ženy mladšie ako 45 rokov, závraty sú známkou toho, že by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

7. Úzkosť a nesúvislá reč

Určitá nesúdržnosť reči môže zostať nepovšimnutá, ale vzniká v dôsledku poškodenia určitých oblastí mozgu.

8. Únava

Štúdie preukázali, že ženy sa pred mŕtvicou často cítia unavené, zmätené a vyčerpané. Podobné príznaky nie sú pozorované u mužov.

9. Bolesti hlavy a migrény

Výskum tiež zistil, že bolesti hlavy sú bežnými príznakmi mŕtvice a sú častejšie u žien. Iná štúdia tiež zistila, že 588 skúmaných obetí mŕtvice s ťažkou bolesťou hlavy boli mladí dospelí, ktorí mali časté migrény.

10. Čkanie

Ako príznak mŕtvice je čkanie častejšie u žien. Dochádza k nemu, keď mozgová mŕtvica napadne dýchacie centrum v mozgu.

Cievna mozgová príhoda už nie je chorobou „starších ľudí“, preto buďte fyzicky aktívni, jedzte zdravé jedlo, dobre odpočívajte, kontrolujte svoju telesnú hmotnosť a vzdajte sa cigariet a alkoholu. A ak máte obavy z týchto príznakov, okamžite navštívte svojho lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané